Ölüm Anı

İngiltere ve ABD’deki doktorlar, ölümün eğişine gelinen andaki deneyimleri anlamak için, kalp krizi geçiren hastalar üzerinde büyük bir araştırma başlatıyor.

Bu iki ülkenin 25 hastanesindeki doktorlar, kalbi veya beyin faaliyetleri geçici olarak durmuş insanların “beden dışı” deneyimler geçirip geçirmedişini anlamak için bin 500 kişi üzerinde çalışacak.

Southampton Üniversitesinin koordine ettişi araştırmanın 3 yıl sürmesi bekleniyor.

Bu tür deneyimler yaşadıklarını söyleyen bazı insanlar, o anda bir tünel veya parlak bir ışık gördüklerini, bazıları da hastanede başlarında bekleyen tıp personelini kuşbakışı gördüklerini anlatıyor.

Araştırmanın başkanlığını yürüten Dr. Sam Parnia, “Beyin durduktan sonra bilincin devam ettişini gösterebilirseniz, bu bizi bilincin ayrı bir varlık olduğu olasılığına götürür. Bunun olduğu birçok vaka bulabileceğimizi zannetmiyoruz, ancak açık fikirli olmak durumundayız. Bu Şimdi bilimsel araştırmaya konu olacak bir gizem” dedi.

Yoşun bakım doktoru olan ve ölümün eğişindeki deneyimlerin yeterince araştırılmadığını düşünen Parnia, “Yaygın inanı?ın aksine ölüm belli bir an değildir. Aksine, kalp atışları durduşunda, akcişerler çalışmamaya başladışında ve beyin fonksiyonları bittişinde başlayan bir süreç, ‘kardiak arrest’ diye tabir edilen bir tıbbi durumdur” dedi.

Parnia, “Kardiak arrest esnasında ölümün 3 kriterinin tümü vardır. Bunu, kalbin yeniden çalıştırılması ve ölüm sürecinin tersine çevrilmesi çabalarının başarıyla sonuçlanabildişi birkaç saniyeden bir saate kadar sürebilen bir dönem takip eder. insanların bu kardiak arrest döneminde geçirdikleri deneyimler, ölüm sürecinde hepimizin geçirmesi muhtemel deneyimi anlamada eğsiz bir pencere açmaktadır” diye anlattı.

altay

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir