Will Smith’in Perspektifinden Başarının 8 Sırrı

Will Smith’i siyahlar içinde uzaylılarla savaşan bir adam veya Bel-Air’den kötü bir çocuk olarak düşünebilirsiniz, ancak bu karışımı izledikten sonra onu ilham verici olarak düşünmek isteyebilirsiniz.

1. Büyüklük bir seçim meselesidir – sadece aramızdaki “özel insanlar” için tanrısal bir özellik değildir. Bu, Jim Collins’in “İyiden Mükemmele” kitabında paylaştığı bir vizyondur.

2. Başarmaya inanın. Başarıya giden ilk adım inanmaktır. “Yapabileceğini söyleyen ve yapamayacağını söyleyen kişi genellikle haklıdır” – Konfüçyüs.

3. Yetenek Abartılıyor. Yetenek ve beceri algısını ayırmak önemlidir. Yetenek doğaldır ve yetenek gelişmiştir. Yetenekli değilseniz ve her gün daha iyi olursanız, yetenek sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

4. İşleri fazla karmaşıklaştırmayın. Kendimizi denemekten alıkoymak için genellikle karmaşıklığı kullanırız. Bir kale inşa etmek için yola çıkmayın; yerleştirilebildiği kadar mükemmel bir tuğla döşemek için yola çıktı. Bu süreçte kale inşa edilecek.

5. Nerede olduğunuz önemli değil ; nereye gittiğinle ilgili. Geçmişinizi ya da nereden geldiğinizi geleceğinizin bir göstergesi olarak düşünmek, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için zararlıdır.

6. Fark yaratmaya odaklanın. Başkasının hayatını daha iyi hale getirmiyorsanız, zamanınızı boşa harcarsınız ve zamanla motivasyonunuzu kaybedersiniz.

7. Hiçbir şey gerçekçi değildir. Gerçekçi olmak, sıradanlığa giden en yaygın yoldur. Bir ışık düğmesini çevirmek gerçekçi değildir ve ışıklar yanar. Bir metal parçasını bükmek ve o metalle insanları okyanusta uçurmak gerçekçi değil. Neyse ki Wright Kardeşler ve Benjamin Franklin öyle düşünmediler. Gerçekçi düşünmek, yeniliği ve büyümeyi engeller.

8. Düşüncelerimiz evrende fizikseldir. Evren bizi itip kakacak bir şey değil. Evreni olmasını istediğimiz gibi bükeceğiz. Kim olacağına dikkatle karar ver ve gerisi yoldan çekilecek.

Bonus! Hayalinizi koruyun. Başkalarının ne yapıp ne yapamayacağınızı söyleyerek kaderinize karar vermesine izin vermeyin. Kendinize veya başkalarına sınırlamalar koymak, onlara inanıyorsanız, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanettir.

altay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir