Çanakkale Yöresel Yiyecekleri

Yörenin ve boğazların en ünlü yemeği, denizden çıkıtğı gibi kömür ateşinde ızgarası yapılan ve yenirken temizlenen “sardalya kebabı”.

sardalya kebabı


Deniz tarağı ile yapılan “tarak pilavı”, torik ve palamut lakerdası, beyaz etli balıklardan kırlangıç, iri kefal, çarpan balık (iskipyoz, iskorpit), mezgit, dülger gibi çeşitlerden ya da ayrı ayrı yapılan balık çorbası ünlü.
Gelibolu limanı ve Çanakkale, deniz ürünü üzerine çalışan birçok turistik restoran ve salaş balık lokantasıyla dolu. Tuzlu balık ve sardalya balık konserveleri, yakınlarınıza alabileceklerinizden.

Çanakkale’de yemek için otel restoranları tercih edilebileceği gibi, sahil boyunca manzaralı, teraslı birçok restoran deniz ürünleri, ızgaraları, mezeleri ile hizmet veriyor. Bunlardan birisi olan Yalova Restoran tecrübeli (beyaz saçlı, yaşlı, göbekli) servis elemanları, başta servis zamanlamasına dikkat etmeleri, leziz yemekleri iştahlı, huzurlu yemek yeme zevki yaşatıyor.
Yanıbaşında otopark olan Yalova restoranın, iki kapalı salonlu katın haricinde, üçüncü katında esintili teras imkanı da sunuyor.
Barbunya tava, dereotlu tratoruyla kalamar tava, üzerine Çanakkale domatesi püresi dökülerek servis edilen deniz ve tarla börülcesi, patlıcan salatası, mevsim salatalı siparişler ile yemek yeme hızını yavaşlatacak soğuk bir içecek, Ege’den boğaza giriş yapan tertemiz havada unutulmaz bir akşam yaşamanızı sağlıyor.
Yalova Restoran Tel no: 0(286)217 10 45

Yemek konusuna son bir not eklemek istiyorum.
Bazen nefes alır, içinizi çekerken yarım kalan nefesin sonunu getiremediğiniz anlar olur ya, Çanakkale de bunu yaşamıyorsunuz.
Taze hava sirkilasyonu rahat nefes almanızı sağlıyor, sakinleştiriyor.

Açık havada yemek sırasında her lokma, her yudumdan sonra derin bir nefes alınız, yaz gecesinin serin havasını doya doya içinize çekiniz. Başka yerde rastlamayacağınız türden bu özel hava hazmettirici, üstelik bedava.
Yalova Restoranın terasını tercih ederseniz, gecenin ilerleyen saatlerinde hanımlar üşüyebiliyor. Restoran görevlileri şal getiriyorlar, yine de siz yanınıza hafif, ince bir kazak alabilirsiniz.

Yemek sonrası sahilde ki Donanma Çay Bahçesinin yüksük kadar bardaklarıyla içilen mis gibi demli çayları sırada, sizi bekliyor.

İzmir yönüne yola devam edecekler için Güzelyalı ve sonrasında yol üzerindeki en yüksek noktada bulunan otoparklı cafe’de, lahmacun ve pide çeşitleri var. Burası, boğazın genelini seyredebileceğiniz eşsiz bir panoramaya sahip.

Çanakkale’nin ismi ile özdeşleşmiş, ince kabuklu, oldukça iri, lezzetli tadıyla domatesi de pek makbul sayılıyor.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.