Genetiği Değiştirilmiş Canlılar Hayatımızda

Uzun yıllardır genetği değiştirilmiş canlılar hakkında konuşuyorduk. Bitkiler, yiyecekler vs derken genetiği değiştirilmiş ilk canlı dünyada yaşamaya başlayacak.

genetiği değiştirilmiş canlı

Aedes aegypti , Florida’nın güney ucundaki bir tropik adalar zinciri olan Keys’teki sivrisinek nüfusunun yaklaşık % 4’ünü oluşturur. Ancak, projede Oxitec ile yakın bir şekilde çalışan Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi’ne (FKMCD) göre, bölgedeki insanlara bulaşan neredeyse tüm sivrisinek kaynaklı hastalıklardan sorumludur.

Projede çalışan araştırmacılar ve teknisyenler biyomühendislikli erkek Aedes aegypti’yi serbest bırakacaklarısırmayan sivrisinekler, avlarını ısırmaktan ve hastalık bulaştırmaktan sorumlu vahşi dişi popülasyonla çiftleşmek için. Genetiği değiştirilmiş erkekler, yavrularına geçen ve dişi yavruları erken larva evrelerinde öldüren bir gen taşırlar. Erkek yavrular ölmeyecek, bunun yerine genin taşıyıcıları olacak ve onu gelecek nesillere aktaracak. Daha fazla kadın öldükçe , Aedes aegypti nüfusu azalmalıdır.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir