Bördübet – Marmaris – Reşadiye Gezi Rehberi

Küçük bir “Amazon” gibi; Bördübet
Yıllar önce bu koyda saklanan İngiliz askerlerinin “Kuş Yatağı” anlamına gelen “Bird the bed” dedikleri bördübet, dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca ve daha birçok kuş çeşidiyle bu adı hakkını veriyor. Denizin ormanla iç içe geçerek ilginç bir koy oluşturduğu, trafikten ve binalardan arınmış Bördübet; bitki, kuş ve hayvan çeşitleriyle küçük bir “Amazon”u andırıyor.

börtübet

Marmaris’in Reşadiye yarımadasında yer alan Bördübet Koyu, Hisarönü Köyüne bağlı küçük bir tatil yöresi. Yarımadanın Gökova körfezine bakan yüzünde yer alan ve sık ormanlarla çevrili olan Bördübet, yöredeki bir çok koy gibi eşsiz bir doğaya sahip. En önemli özelliği ise 200 metre eninde ve 600 metre uzunluğunda bir kanal aracılığıyla sık çam ormanının içine giren denizi. Yeşil çam ağaçlarının çevrelediği deniz, özellikle fotoğraf meraklıları için mükemmel bir manzara oluşturuyor. Özel çevre koruma alanı olan Bördübet’te dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca, yaban domuzu, tavşan, sincap, tilki ve porsuk gibi yabani hayvanlar da bulunuyor. Kuşları seyretmek ve dinlemek serbest ama ormanın içlerine doğru yürüyüş yapacaksanız yöre sakinlerine danışmayı ihmal etmeyin.

“Bird the bed”den Bördübet’e
Bördübet kusursuz doğasıyla olduğu kadar adıyla da ilgi çeken bir tatil yöresi. Adını savaş yıllarında bu koyda saklanan İngilizler’den alıyor. Yöre sakinleri İngilizler’in kuşların çokluğu ve çeşitliliği karşısında şaşırdıklarını ve buraya Türkçe’de kuş yatağı anlamına gelen “Bird the bed” adını verdiklerini söylüyorlar. İngilizler’in koyduğu bu ad zamanla değişime uğramış ve yöre Bördübet olarak anılmaya başlamış.
Bördübet’te sezon mayıs ayında başlıyor ve ekim sonuna kadar devam ediyor. Fakat kış aylarında da yöre kafa dinlemek isteyenlere doyumsuz bir tatil sunuyor. En önemli avantajı ise ormanlık bir bölge olduğu için, ağustosun en sıcak günlerinde bile gölgeli ve serin olması. Bördübet’teki tek tesis Club Amazon. 1980 yılında işletmeye açılan Club’ın müdavimlerini, genellikle karavan turizmine gönül vermiş olan yabancı turistler ile sakinliği doğayı sevenler oluşturuyor.

Neler yapılabilir?
Club Amazon ve çevresi, tatilin sessiz bir ortamda doğa ile başbaşa geçirmek isteyenler için çok uygun. Sabah kuş cıvıltıları arasında uyananlar erken kalktıklarında, çevredeki ağaçların gövdelerinde serinleyen sincaplarla karşılaşabiliyorlar. Genellikle çocukların tercih ettiği Club Amazon havuzunun yanı sıra, küçük bir köprüyle karşıya geçilerek ulaşılan kum plajdan da gün boyu yararlanabilirsiniz. Durgun koy şişme botla ve kanoyla dolaşmaya olanak tanıyor. Bördübet’in doğası, olta yada zıpkınla balık avlamayı ve yürüyüşü sevenlerede çeşitli seçenekler sunuyor. Çevreye yapılan tekne gezileri sayesinde, komşu koylara denizden ulaşmak mümkün oluyor. En ilginç etkinliklerden biri de kalabalık bir grup oluşturarak Club Amazon’un arkası açık kamyoneti ile gökyüzünü ve ağaçları seyrederek pikniğe gitmek.
Eğer tatilinizi Bördübet’te geçirmeye karar verdiyseniz, orman yolundan ulaşılan Yedi Adalar, Kambur Kemal, Saklıkoy ve Löngöz gibi koylara da uğramayı ihmal etmeyin.


Amazon Kulüp tarafından düzenlenen aktiviteler.

Doğa Harikası Yedi Adalarda Güneşle Vedalaşma
Amazon Klüp konukları, gerçek tatilin tadını orman içinde konumlanmış bungalovlarda, vardolarda, Çardak Restoranda, havuz başı barı ve havuzda çıkarırken duydukları davetkâr bir anonsa daha fazla karşı koyamıyorlar. Bu davette üzeri kapalı konforlu arazi aracıyla yola çıkılacak 15 dakika süren orman içi yolculuğu sonrasında yol kenarı yüksekçe bir tepeden Yedi Adalara bakarak ufuk hattına yakın tepelerin üzerinden kızara kızara, yeri göğü boyayarak güne veda eden güneşin güne veda şöleni izlenecek. İlk duyuşta kulağa gün batımını izleme gibi gelse de gezinin kışkırtıcı, merak uyandıran bir tarafı olduğu muhakkak olduğunu hissediyorsunuz. Kalmakla gitmek arası düşünenler bir yana 9 kişilik araç doluveriyor. Gerekirse ikinci araç hazırlanıyor.
Genellikle çiftler ve çocuklu aileler yanlarına aldıkları kameraları ile yola çıkıyorlar. Hem aracı kullanıp hem rehberlik yapan kulüp görevlisi ihtiyaç duyulacak malzemenin araca yüklenmesi ile yola koyuluyor. Rehberimiz ağaçların yola uzanmış dallarının, aracın açık pencerelerine girebileceğini belirterek uyarıda bulunuyor.
Güneşin batmasına yaklaşık bir saat kala başlayan ve orman içinde, bitki tüneli arasında devam eden yolculukta, batıma 45 dakika kala seyir tepesine ulaşılıyor. Bagaj açılıyor, renk ahenk katlanabilir şezlonglar çıkarılıyor yan yana diziliyor. Rehber ortama uygun, herkes tarafından beğenilecek melodilerle hazırlanmış CD yi ön kaputun üzerine yerleştirilen müzik setinde çalmaya başlıyor.
Fotoğraf tutkusu içinde yanıp tutuşmaya başlayanlar farklı açılar deneyerek, birbiri arkasına ilk kareleri çekerlerken, herkes kendi makinesini bir başkasına vererek kendi fotoğrafını çektirmeyi de ihmal etmiyor.
Rehber bu boşlukta portatif masayı, bardakları, soğutulmuş beyaz ve kırmızı şarap şişelerini çıkartıyor ve kadehlere servise başlıyor.
Bir elde kadeh, bir elde kamera ve dinlenen müzik eşliğinde güneş ufuk hattına yaklaşıyor. Renkten renge giren Yedi Adalar, Bodrum Yarımadası, Ören Sahili, Bekâr Koyu panoramasına Ağustos böceklerinin korosu katılımıyla günün son ışıklarında bakılıyor.
Eşler, sevgililer romantikleşip birbirlerine biraz daha yaklaşırken güneş nazlanarak küçülerek Bodrum üzerinde kayboluyor…
Dönüş yolunda gün batımı turuna katılanların kafasında acaba yarın ne yapsam soruları oluşurken diğer aktiviteler konuşuluyor.

Yıldız Pikniği
Gökova çatısında yıldızların çıplak gözle seyredilebildiği ender yerlerden biri olan Bördübed’in geçmiş dönemlerinde Yunanlıların gözlem evleri varmış. En büyük özellik ışık kirliliği olmadığı ortamda gökyüzü izlenirmiş. Günümüzde Amazon kulüp konukları mehtapsız gecelerde yıldız seyrine çıkıyorlar ve kendilerine basit anlamda verilen bir takım astrolojik bilgiler eşliğinde yıldızları tanıma fırsatı buluyorlar. “Yıldız Pikniği” olarak adlandırılan bu kısa gezi boyunca, yine şezlonglara sırtüstü uzananlar, şarap eşliğinde gece kuşlarını ve gecenin sessizliğini dinliyor, sihirli büyüsüne kapılıp, yıldızlara bakarak dilekler tutuyorlar.
Denizin Bördübet koyuna doğru haliç yaptığı girişin başında bulunan The End isimli tepesinde gerçekleşen Yıldız Pikniği konukların arzu ettiği sürede tamamlanıp kulüp tesislerine geri dönülüyor.

Balık tutma turu
Gün batımı ve Yıldız Pikniğinden dönenler bu defa arzu ederlerse sabahın erken saatlerinde kalkan tekne ile denize açılarak, balık tutma turuna katılma imkânı bulabiliyorlar. Teknede bulunan olta takımları ile maharetli olanlar balık tutuyor, akşam olunca Amazon kulübe dönenler eğer balık tutabilmişlerse akşam yemeğinde kızartılıp topluca yeniyor. Balık turu saat 06.00 da başlıyor saat 09.00’da sona eriyor.

Tekneyle Çevre Gezileri
Saat 11.00 da kalkan gezi teknesi ile 16.30’a kadar çevre gezileri yapılıyor. Büyük Çatı, Datça koylarında yüzme molası ve seyir imkânı bulan tur katılımcıları, tamamen bakir koylarda berrak sularda yüzüyor, teknede et, tavuk barbekü yapıyorlar, deniz havası alıp, bronzlaşmış tenleriyle kısa da olsa günübirlik mavi yolculuk yapmış oluyorlar. İsteyenler gidiş ve gelişte tekneden uzattıkları oltalarıyla balık tutabiliyorlar.

İdeal Zaman
Özellikle Haziran ayı sonrasında Yaz aylarının Temmuz sıcağı nemle birleşince durgun hava gün içinde hissediliyor.
Ağustos bilhassa Eylül ayında Bördübet ideal mevsimini yaşıyor, Sarı yaz denilen mevsim Ekim sonuna kadar durgun deniziyle zevk vermeye devam ediyor.
Kış mevsiminde ise Clup Amazon’da 2008 yılında hizmete giren tekerlekli vardoların ısıtmalı olan yedi tanesi konaklama olanağı sağlıyor. Bazı vardolar TV li olup tatil iznini kış aylarında alanlar için farklı bir dinlenme vaad ediyor.
Clup Amazon’da orman içine perde kurulup projeksiyon makinesiyle açık havada korku filmi izleniyor. Mehtapsız gecelerde, orman içinde yaşayan gece kuşlarının sesleri eşliğinde karanlığın ve korku filminin etkisiyle çiftler birbirlerine biraz daha yaklaşıyor.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.