Cep Telefonunuz İle Gömülmek İster Misiniz?

İlk çağlarda ölüler sevdikleri şeylerle gömülüyordu. Atları, eşleri köpekleri, kedileri vb gibi bir sürü şey çok eski mezarlardan çıkmaktaydı. Bı gelenek yeniden gündeme gelmiş durumda, İnsanlar cep telefonları ile gömülüyor. Sanırım 2500 yılına gelindiğinde insanlık yapılan kazı çalışmalarında resimlerdeki benzer görüntülere bakıp şöyle diyecekler ne kadar ilkellermiş.

Cep telefonlarımız olmadan dışarı çıkmıyor, banyoya hatta tuvalete girmiyoruz. Ancak Amerika’da son yıllarda cep telefonuyla gömülme çılgınlığı da başladı. Hollywood’da cenaze işleri yapan Noelle Potvin, 40 yaşından önce ölenlerin çoğu cep telefonuyla gömülmek istiyor.  Noelle Potvin, “BlackBerry ile gömülme isteği bir trend haline geldi. Hatta genç bir delikanlıyı Game Boy ile bile gömdük”.  Amerikan Cenaze Dergisi direktörü Ed Defort, “iPod’ları ile gömülen insanlar duyduk. Bir delikanlı gömülürken kulaklarına cihazın kulaklığı takıldı ve öyle gömüldü” diyor.

Sevdiğiniz cep telefonunuzla gömülmek sizi rahatlatır mı?
Neden uzmanlar sevdikleri cep telefonlarıyla gömülmeyi tercih ediyor? Uzmanlara göre, insanlar öldükten sonra da sevdikleri şeylerin yanında olmasını ve onunla çevrili olmayı istiyor. Bu sevdikleri şeye göre değişiyor, mücevher, cep telefonu ve başka şeyler oluyor.

Geride kalanları rahatlatıyor
Cenaze işleri yapanlara göre, sevdiklerini kaybeden yakınları kişiyi, sevdiği müziği açıp ölen insana bunu dinletirken gömdüklerinde kendilerini daha huzurlu hissediyor., hala onlarla olduğunu bilmek onları rahatlatıyor.  Cenaze işleri yapan Vetter, “İnsanlar sevdiklerinin yanına cep telefonu koyuyorlar ve daha sonra onu arayacaklarını söylüyorlar. Elbette telefonu kimse açmayacak ancak yine de onu arayabilir olmak onları rahatlatıyor.  Hatta bazıları işi abartıp mezar taşına da başkarının da ölen kişiyi arayabilmesi için cep telefon numarasını yazıyor. Çoğu cenazeden sonra insanlar duygularını dile getirdikleri mesajlar gönderiyor.

Zil seçenekleri var
Amerikan Cenaze Dergisi direktörü Ed Defort, ölen kişiye özel zil sesleri bile olduğunu söylüyor. Baızları ölen kişinin sevdiği şarkıyı, müziği zil sesi yaparken bazıları da koruyucu olacağını ve huzur vereceğini düşündüğünden dini müzikleri tercih ediyor.

İnsanlar öldükten sonra cep telefonuyla gömülmek istiyor
İngiltere’de 100 bin kişiyle yapılan bir araştırmaya göre insanlar ilk olara cep telefonlarıyla gömülmek istediklerini belirtiyor. İnsanlar üçüncü ellleri gibi olan cep telefonu, blackberryleriyle gömülmemek için bir neden göremiyor.

altay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir