Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam Resimleri

Tüm kenti dolaşan su kanallarıyla ve 17. yüzyıl mimarisiyle dikkat çeken Amsterdam, tarih, kültür, eğlence ya da sakinlik, tatil tercihi ne olursa olsun her türlü turisti memnun edebilen bir yapıya sahiptir.

Merkezinde bir milyondan fazla insanın yaşadığı bu eski Avrupa başkenti, Kuzey-Hollanda eyaletindedir ve ismini şehrin güney doğusundan gelip Kuzey Denizi’ne dökülen Amstel Nehri’nden alır. Amsterdam resmi olarak Hollanda’nın başkenti olmasına rağmen, hükümet Hollanda’nın bir diğer şehri olan The Hague’dadır ve kraliçe de burada ikamet eder. Eyalet merkezi ise New York’taki Harlem mahallesine de ismini veren Harleem’dir.

Toleranslı yaşam tarzı ve hoşgörüsüyle dünyanın her yerinden insanı kendisine çeken Amsterdam’da belirli bir miktara kadar hafif uyuşturucular serbesttir ve fahişelik yasaldır. Amsterdam özellikle esrarlı ve haşhaşlı sigaraların kahveyle birlikte satıldığı Coffee Shopları ve Red Light District adı verilen genel evlerin bulunduğu sokağıyla ünlüdür. Gene de bu sokağa yaklaşılmadığı sürece Amsterdam bir aile tatili için büyük herhangi bir şehirden daha uygunsuz değildir.

Yılın her dönemi ziyaret edilebileceğiniz Amsterdam’da halkının büyük çoğunluğu Almanca’nın yanında İngilizce de konuşmaktadır. Gene de kışları soğuk geçen şehri gezmek için en güzel mevsim lalerin açtığı ilkbahardır. Bu dönemde ayrıca her yıl 30 Nisan’da Kraliçe Günü (Koninginnedag) şehirde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Şehrin 15 km güney batısında bulunan Amsterdam Schiphol Havalimanı dünyanın en işlek havaalanlarından birisidir. Buradan direk Amsterdam Central Station’a giden bir tren bulunmaktadır. Şehrin eski merkeziyle su kenarı arasında yeralan istasyona varmak 15 dakika sürmektedir. Bisikletini yanında götürenler için havalimanı çıkışından 200 metre ileride bisiklet yolları başlamaktadır. Eindhoven Airport ve Rotterdam Airport Amsterdam’daki diğer iki havalimanıdır. Bunlar Amsterdam merkezinden daha uzaktadırlar ve tren istasyonuna ulaşmak için otobüse binmek gerekmektedir.

Amsterdam Rijksmuseum, Stedelijk Müzesi, Rembrandt Evi Müzesi gibi dikkat çekici müzelere sahiptir. Van Gogh’un tablolarından ve çizimlerinden oluşan en geniş koleksiyonun bulunduğu Van Gogh Müzesi ve Anne Frank Evi de sanat severlerin oldukça dikkatini çekmektedir.

Amsterdam dünyaca tanınan orkestrası Concertgebouworkest ile de ünlüdür.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir