Babakale Yöresel Yiyecekleri

balık çorbası

Babakale tepeleri kekik kaplı, koyunlar bu otlarla beslendiği için etleri de, süt mamülleri de farklı ve naturel oluyor. Ezine peynir imalatındaki şöhretini yüzde 80 koyun, yüzde 20 keçi sütü karışımına borçlu. Az tuzlu tam yağlı beyaz peynirine İstanbul’dan büyük talep olunca Ayvacık’ta peynire yatırım yapanlarda artmış. Has zeytinyağı, zeytin, kekik suyu, bölgede satılan diğer çeşitler.

Balıkların geçiş yolu olması nedeniyle Babakale’nin açıklarına gündüz atılan ağlarla ve Paragata çıkan balıkçılar her türlü balığı yakalıyorlar. Mevsimine göre Sinarit, Mercan, Karagöz, Levrek bölge balıklarının kare ası. Assos 17 km, Küçükkuyu 25 km uzakta olması rağmen Babakale’ye sadece balık yemeye hatta balık kürüne gelenlerin bulunduğunu ve fiyatların çok tabanda olduğunu belirten balıkçılar sardalya, kupa gibi balıkların kilosunu çok ekonomik fiyatlarla alınabileceğini söylüyorlar. Ayrıca Uran Motel’in alt katında bulunan Cunda Balıkçılık’tan arzu edenler günün balıklarından parekende olarak satın alabilirler. Uran Motel restoranı ise günlük balık, böcek, ıstakoz gibi çeşitlerle nefis ızgaraların yanı sıra balığın tatlısını bile yapıyorlar. Gerek giriş katındaki restoranda, gerekse otelin terasındaki restorandan Babakale’nin tüm panoramasını seyrederek, kıtanın en uç noktasında bulunmanın verdiği avantajla tertemiz bir havada yenilen yemeğin lezzetine doyum olmuyor.

Babakale balık hali üzerinde bulunan Karayel Restoranın kalamar tavası ve balık çorbası çok ünlü. Herkesin beğenisini kazanan Kırlangıç balığı çorbasının dört kişilik tarifi ise şöyle:

Balık Çorbası
Yarım kilo Kırlangıç balığı suda kaynatılıp pişirildikten sonra kılçıklardan temizleniyor. Bir kap içine iki yumurta sarısı iki limonun suyuyla çırpılıyor. Diğer tarafta bir çorba kaşığı un, iki çorba kaşığı zeytinyağı ile tava içinde ayva sarısı olana kadar un, yağ ateşte karıştırılıyor. Haşlanmış balığın suyuna ağır ağır ilave edilen karışıma çırpılmış limon ve yumurtayı da katıp temizlenmiş balıkla beraber kaynatırken içine bir demet maydanoz kıyılıp 3 dakika daha karıştırılıyor. Sonra ateşten indiriliyor. Arzu edenler için kaynarken içine doğranmış patates ve havuç hatta balık havyarı da konulabiliyor.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir