Bali Gezi Rehberi

Bali Resimleri

Havaalanına gelen çoğu turist, Kuta, Sanur, Jimbaran ve Nusa Dua’nın kumsal bölgelerine; sayısız otelleriyle, alışveriş mağazalarıyla ve elbette beyaz kumsallarıyla izole edilmiş turizm yerleşim bölgelerine yönelmektedirler. Nusa Dua, sunduğu tüm konfor ve rahatlığıyla daha sakin bir tatil isteyen turistlere hitap etmektedir. Kuta ise olağanüstü gün batımı manzarası, sörfü ve canlı gece hayatıyla müşteri toplamaktadır. Mağazaları, restoranları, pubları ve diskotekleriyle Kuta, bir araya toplanıp, günün ilk ışıklarına kadar dans eden gençler için bir merkezdir. Jimbaran Körfezi, gün batımını izleyebileceğiniz bir başka noktadır ve kumsalda yenilebilen deniz ürünleriyle meşhurdur. Buranın suyu, Kuta’nınkinden daha sakindir ve çocuklar için daha güvenlidir. Daha sakin zevkleri olanlar yavaş sörfü ve Sanur Kumsalı’nda sessiz geceleri tercih etmektedirler.

Şehrin merkezi Denpasar, trafik ve ticaret merkezidir. Ziyaretçiler, Pasar Badung’u görmekten zevk alırlar. Pura Jagatnatha Tapınağı, Bird Market, Bali kültürünü yansıtmakta olan Bali Eyalet Müzesi, Taman Werdi Budaya Sanat Merkezi ve Performans Sanatı Koleji de bu bölgede yer almaktadır. Alışveriş yapmak için gemiyle Jalan Hasanuddin ve Jalan Sulawesi’ye giderseniz, ikisinin de altın mağazalarını göreceksiniz. Son caddede aynı zamanda tekstil ürünleri de satılmaktadır. Düşük fiyatlı giysiler için Tiara Dewata’daki Ramayana ya da Matahari bölümlerine bakmalısınız.

Denpasar’ın kuzeyine doğru ilerlediğinizde pek çok sanat kasabasının içinden geçen Batubulan’la karşılaşacaksınız. Gerçek antikaların mekanı olan Batubulan, şu anda yüksek kalitede reprodüksiyon siparişleri alan bir mağazadır. Aynı zamanda burada süngertaşı oyma heykellerini görebilir ve barong danslarını izleyebilirsiniz. Bali Kuş Parkı tropik kuşları ve komodo ejderha kolleksiyonuyla eğitici ve renkli bir yolculuk sunmaktadır.

Bir sonraki yerleşim birimi Celuk’ta, Melati Sanat Mağazası ve Puspa Mega gibi sayısız gümüş ve altın perakendecileri bulunmaktadır. Pasar Seni Sukawati Sanat Merkezi, tahta oymacılık, tekstil, yağlı boya tablolar ve diğer el işçiliklerini pazarlık fiyatıyla almak için uygun bir yerdir. Burası aynı zamanda Wayan Nartha ve Wayan Mardika gibi, Bali’nin en usta kuklacılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Geleneksel Bali tabloları Batuan kasabasında popülerdir. Buranın sanatsal niteliği yüksektir ve antik gambuh dram dansı genellikle eğlenceli olmaktadır. Pek çok ziyaretçi buraya Dewata gibi diğer sanat mağazalarındaki ahşap oymaların değerini anlamak için gelmektedir. Daha kuzeydeki bir ahşap oyma merkezi olan Mas, Tilem Güzel Sanatlar Galerisi’nde ahşap oymacısı Ida Bagus Tilem’i vitrininde bulundurmaktadır ve diğerleri arasından oymacı Ida Bagus Anom’u saklamıştır.


Bir zamanlar uyuyan sanatçıların kolonisi olan Ubud, değiştirilerek turistlerin dinlenme tesisi haline getirilmiştir. Her geceki performansıyla ve en az üç temel müzesiyle kültür meraklılarını burada beklemektedir. Seniwati Kadınlar Sanat Galerisi ve ana caddedeki Pura Taman Saraswati Tapınağı bir arada bulunmaktadır.
Ubud’un dışındaki Pejeng’e yapacağınız kısa bir gezinti, Yeh Pulu’nun inanılmaz kabartmaları ve Goa Gaja, Pura Penataran Sasih, Pura Kebo Edan, Pura Samuan Tiga, Pura Pusering Jagat ve Pura Agung Batan Bingin gibi pek çok tapınak da dahil, sayısız antikayı gözler önüne sermektedir.
Pek çok yol Kintamani’ye çıkmaktadır. Bangli’den geçerken, durup Pura Kehen’e ve etrafındaki eski ağaçlara bakın. Bali’nin en görkemli tapınaklarından biri olan Pura Ulun Danu Batur, Batur Dağı’na bakmaktadır ve Batur Gölü’nün nefes kesen manzarasına sahiptir.

Ubud’un doğusunda Klungkung Karangasem Kıral Naiblikleri bulunmaktadır. Klungkung kasabaı makreti, adanın en iyi tekstil ürünlerini üçermektedir ve anayol boyunca birkaç antika mağazası bulunmaktadır. Kerta Gosa’da, yarı sömürgeci adalet koridorunun resimlerle dolu tavanları, hata yapanları bekleyen cezaları ifade etmektedir.
Bali’nin en çok göze çarpan teraslı pirinç tarlaları en çok Karangasem, Sidemen Vadisi’nde yer almaktadır. Agung Dağı üzerinde bulunan büyük Pura Besakih, büyüleyici manzaralar sunmaktadır. Pek çok turist aynı zamanda Tenganan Pegringsingan gibi kutsal giysileriyle ve sıkı dokuma sepetleriyle geringsing ürünü duvarında oymaları olan antik köylere saygı duymaktadır. Kuzeyde küçük bir balıkçılık yerleşim birimi olan Amed’de, parlak renkli balıklar denizde hareket etmektedirler.

Az gelişmiş Tabanan Kıral Naibliği’nde, kilometreler boyunca pirinç tarlalarından başka bir şey göremezsiniz. Mükemmel manzara Jatiluwih Kasabası’nın karakterini oluşturmaktadır. Pura Batu Karu dağlık bölgesi, vanilyalı kahvesiyle ünlüdür. Yüksek deniz seviyesi oranına bağlı olarak burası serin bir yerdir. Bratan Gölü çevresindeki bölge, göze çarpan pek çok yeri barındırmaktadır: Pura Ulun Danu Bratan, Pasar Candi Kuning (meyve ve baharat marketi) ve Bali Botanik Bahçeleri. Tanah’ta denizin üzerinde yansıma yapan tapınak, gün batımı manzarası için harika bir noktadır. Mengwi’deki baheçli tapınak Pura Taman Ayun da uğranılacak güzel yerlerden biridir.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir