Bangkok Gezi Rehberi

Bangkok Resimleri

Bangkok, Tayland’ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayca Krung Thep olarak anılır. 1990′daki sayıma göre nüfusu 8.538.610′dur. 13°45′Kuzey 100°31′Doğuda yer alan şehir, Chao Phraya Nehrinin doğu yakasında, Tayland Körfezi’nin yanında bulunur.

Bangkok Güneydoğu Asya’daki en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehirlerdendir. Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization, WMO) Bangkok’u dünyanın en sıcak büyük şehri olarak adlandırmıştır. Bangkok aynı zamanda dünyanın en popüler turistik mekanlarındandır.

Şehrin Taycadaki tam resmi ismi KrungThep Mahanakhon Amorn Rattanakosin Mahintara yudthaya Mahadilok Phop Noparat Rajathanee Bureerom Udomrajaniwes Mahasathan Amorn Pimarn Awaltarn Satit Sakatattiya Vitsanukam Prasit’dir.

Bangkok uluslararası alanda şehrin ismi olarak kullanılırken ,Taycada da genel olarak, ismin kısa formu olan Krung Thep (Melekler şehri) kullanılır. Resmi alanlarda ise, mesela otomobil plakalarında Krungthep Mahanakhon olarak tanımlanır.

24 saat uyumayan bir şehir tanımlaması Bangkok için gerçekten son derece uygun olacaktır. Bangkok Metro, Angel City ve This W dergileri ile günlük olarak yayımlanan Bangkok Post, size şehirdeki eğlence alternatifleri konusunda detaylı bilgi verecektir.

Barlar:
BKK gençleri tarafından son dönemlerde tercih edilen bir eğlence anlayışı. En çok tercih edilen New Phetburi Road üzerindeki Royal City Avenue büyük bir eğlence kompleksi. İçerisinde çok sayıda tekno-bar bulunmakta. Bir başka büyük eğlence kompleksi Rama 9 yolundaki Premier. İçeride çok sayıda bar, birahane ve disko bulabilirsiniz.

Disko ve Dans Klupleri:
Hemen hemen bütün 5 yıldızlı otellerin böyle bir eğlence mekanı var. Çok büyük bir kitleye eğlence imkanı sunabilen Phoebus Amphitheatre Complex ( Ratchadapiseh Road ) son dönemlerin en “in ” diskosu. Yukarıda belirttiğimiz Royal City Avenue ve Premier’de çok sayıda dans klubü var.
Patpong 1 ve 2 civarında Soi 1 ve 2′de yine çok sayıda küçük dans klübü farklı yelpazedeki grupların buluşma noktası. Bazılarının gay’ler için olduğunu da hatırlatalım.

Go-go barlar:
Bangkok’un meşhur go-go barları Patpong 1 ve 2′de
( Sukhumvit Road ) toplanmış durumda.
Geceleri hatıra eşya satan tezgahlardan yürüyebilmenin oldukça zor olduğu bu iki cadde dünya çapında ünlü. Sukhumvit üzerindeki McDonald’s ın önündeki deniz ürünleri yapan sokak restoranlarında mükemmel bir ziyafetten sonra sokağa dalmanızı ve özellikle de merdivenle çıkılan üst katlardaki barlara girmenizi öneririm. Benim favorim Pussy Galore. İyi eğlenceler.

ALIŞVERİŞ

Chatuchak Market:
Eğer Cumartesi Pazar BKK’de iseniz mutlaka 2-3 saat zaman ayırıp Chatuchak ( weekend )
Market’a gidin. Herşeyin ama herşeyin oldukça ucuz fiyatla satıldığı bu Pazar sadece hafta sonlarında kuruluyor.

El sanatları:
Şehrin turistik bölgelerinde çok sayıdaki küçük dükkanlarda her türlü Thai El sanatları ürünlerini bulmak mümkün. Özellikle Sukhumvit, Khao San Road, Patpong, Surawong, Rama 4 ve Rama 1 Caddeleri gibi turistlerin yoğun olduğu bölgelerdeki sayısız dükkan ve gece kurulan tezgahlar alışveriş için ideal.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir