Buenos Aires Gezi Rehberi

Buenos Aires resimleri.

Buenos Aires, amaçsız bir şekilde gezilebilecek bir şehirdir. Çok geniş olmasına rağmen, yürünebilir alanları mevcuttur ve şehrin modeline kendinizi kaptırıp uzun, hoş yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Şehir aşağı yukarı üçgen şeklindedir. Hepsi bir araya getirildiğinde uzun bir cadde olan Avenida Rivadavia (Porteños, dünyanın en uzun caddesi olduğunu ileri sürmektedir) neredeyse iki yüz blokla doğudan batıya uzanmaktadır. Avenida Rivadavia’nın paralelinde dört ana bulvar yer almaktadır;.

Şehrin finansal bölgesinin bulunduğu merkezdeki La City’de temel alışveriş, yiyecek ve yatacak yer bölgeleri bulunmaktadır. Genellikle hafta boyunca şehrin hareketli yeri; Yoğun ve işlek caddeleri olan Florida’dan, Avenida de Mayo’nun zerafetini yansıtan fin-de-siècle’ye ve Corrientes’in kafe kültürüne kadar mimarisi ve atmosferiyle şaşırtıcı çeşitliliktedir. Plaza de Mayo ve Teatro Colón’dan farklı olarak Buenos Aires’in ünlü bir opera evi vardır. Merkezin gözü önünde bir yer değildir ama Porteño yaşamının ritmini tanıtan karakterli caddeleriyle pek çok şeyi tanımlamaktadır.

Şehrin kuzeyi, Plaza de Mayo’nun aşağısından başlar ve pek çok turist ve yerliye göre de ilgi çekici bir bölgedir. Burası, şehrin en eski bölümlerini içermektedir ve dar, çoğunlukla arnavut kaldırımı olan sokakları, şehrin en güzel mimarisiyle sıralanmıştır. Bunlar, güçlü ama zarif ahşap kapılar ve demir parmaklıklarıyla on dokuzuncu yüzyıl İtalyan süslü dış cepheli evlerinin tipik birer örnekleridir. San Telmo’nun Pazar günleri açılan popüler antika pazarının kültürlü cazibesinden, La Boca’nın maç günlerindeki ateşli atmosferine kadar, komşular denizin mavi ve sarı renkleri içinde yüzerken, şehrin güney kısmı popüler kültürün bir karışımını sunmaktadır.

Batıda yer alan Avenida Callao’nun aşağısında, Caballito ve Flores etrafında bulunan kendi ticari merkeziyle oturmaya elverişli, uçsuz bucaksız bir bölge yer almaktadır. Bu bölgede görülecek çok az sayıda manzara vardır ama bunların en iyi iki tanesi, Buenos Aires’in en kişisel özellikli seçenekleri arasındadır. Tangoya ilgi duyanlar, büyük Chacarta mezarlığındaki ülkenin en ünlü şarkıcısı olan Carlos Gardel’in mezarını ziyaret etmeyi unutmamalıdırlar. Mataderos’taki Pazar kovboyu panayırı şehrin sokaklarında dörtnala koşan enerjik binicilerin kıyafetlerinden, orijinal yöresel yemek ve canlı halk müziğine kadar pek çok alternatif sunmaktadır.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir