Polonezköy Gezi Rehberi

Polonezköy İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan ünlü bir Polak köyüdür. Karadeniz sahilinden 20 km; İstanbul’un Boğaziçi kıyılarından ise 15 km uzaklıktadır.

Tarihi

Polonezköy’ün eski adı Adampol’dur. Polonezköy 1830 Polonya Ayaklanması sırasında hükümet başkanı, daha sonra da Polonyalı sürgünlerin siyasî lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kuruldu. Köyün adı kurucusunun adı olan Adam’dan dolayı Adamköy (Lehçe: Adampol) olarak türetilmiştir. Köyün bulunduğu arazi, 1830’lu yıllarda Saint Benoit Fransız Lisesi’ni yönetmekte olan Lazarist rahipler tarafından çiftlik olarak düzenlenmişti.

O zamanlar Polonyalıların siyasi göçünün merkezi Paris’ti. Prens Adam Czartoryski’nin amacı ise, ikinci bir siyasi merkezini Osmanlı Devleti sınırları içinde kurmaktı. Bu amaçla Michal Czajkowski’yi temsilcisi sıfatıyla Osmanlı Devleti’ne gönderdi. İstanbul’a geldikten sonra 1850 yılında İslamiyet’i kabul ederek Mehmed Sadık Paşa adını alan Czajkowski, Osmanlı Devleti’nde faaliyet gösteren Lazaryen rahiplerden gelecekte Adampol’un kurulacağı ormanlık bir araziyi satın aldı. İlk başta ancak 12 kişinin oturduğu köye sonraki yıllarda en çok geliştiği dönemde 220 sakin yerleşti.

Yıllar geçtikçe Polonezkoy/Adampol gelişti, köyün nüfusu 1830 Polonya Ayaklanması ve 1853 Kırım Savaşına katılan askerlerin yanı sıra Sibirya sürgünü ve Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılarla arttı. İlk Polonezkoy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla meşguldü. Daha II. Dünya Savaşı öncesinden başlayarak ilk tatilciler Polonezköy’e gelmeye başladı.

1938 yılında Polonezkoy sakinleri T.C. vatandaşlığına kabul edildiler. 1968 yılında Polonezkoy sakinleri işledikleri topraklar üzerinde tapu hakkına sahip oldular. Öte yandan, Czartoryski ailesinin varisleri ise Polonezköylüler lehine iyelik haklarından vazgeçtiler.
Polonezköy Kiraz Festivali

Ulaşım imkânları, coğrafî konumu ve güzel manzaraları sayesinde Polonezkoy bir tarım köyünden tatil köyüne dönüşmüştür.

Polonezköy’de toprak köy sakinlerine ya da Polonezköy’e dinlenmeye gelen zengin ve meşhur şahıslara aittir. Polonezköy’un gelişmesi ve köydeki ekonomik şartların düzelmesiyle birlikte 1980’li yıllarda yurt dışına göç eden gençler Polonezköy’e geri dönmeye ve köyde pansiyon, lokanta ve çayevi işletmeye başladılar.

Dosya:Polonezkoy 08859 nevit.jpg

Polonezköy’e gelen ünlüler arasında Macar piyanist Franz Liszt (1847), Fransız yazar Gustave Flaubert (1850), Çek yazar Karel Droz (1904), T.C.’nin ilk Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk (1937), sonradan Jan 23 adıyla Papa olan Nuncio Piskopos Angelo Roncalli (bu ziyaret sırasında birkaç Adampollu çocuğa konfirmasyon sakramentini vermişti) ve T.C. Hükümeti temsilcileri ile birlikte Polonezköy’e gelen, Polonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasındaki dış işleri bakanı Adam Rapacki (1961) de bulunuyor. Ayrıca, dünyaca tanınan soprano Leyla Gencer de burada doğmuştur.
Polonezköy Kiraz Festivali
Polonezköy yürüyüş yolu

Köyü 1985 yılında T.C. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1994 yılında ise, Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa ziyaret etti. Bir sonraki Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski ise ilki 1996 ve ikinci 2000 yılında olmak üzere iki defa Polonezköy’ü ziyaret etmiştir. Son ziyareti esnasında Aleksander Kwasniewski, Zofia Rizi Anı Evi’ni de gezmiştir. Bu ziyaretten iki sene sonra Polonezköy’un kuruluşunun 160. yıldönümü törenle kutlandı.

Dosya:Polonezkoy 08817 nevit.jpg

Türkiye-Polonya ilişkilerinin gelişmesi sayesinde Polonezköylüler bir taraftan sık sık Polonya’dan gelenleri misafir ederken, diğer taraftan da atalarının ülkesini ziyarete gitmektedirler.

Günümüzde Polonezköy’de yaklaşık olarak 1.000 kişi yaşamaktadır. Bunlar arasında 40 kişi düzgün Lehçe konuşmaktadır. Adampol-Polonezköy’de her yaz Polonezköy’ün Polonya ile olan bağlarını vurgulayan Polonezköy festivali düzenlenmektedir. Polonezköylüler, bu festivale katılan folklor gruplarını kendi maddi olanaklarını kullanarak davet etmektedirler.

Gezilecek Yerler
İstanbul’dan Polonezköy’e doğru Kavacık üzerinden çıktığınız yolculuk, Polonezköy’e daha gelmeden içinizi ferahlatan bir hal alır. Henüz İstanbul’un kargaşası ve gürültüsünden ayrılalı 10 dakika olmuş olmasına rağmen doğa ile iç içe her iki tarafı da yeşilin her tonunu barındıran ağaçlar ve ormanlık alanla dolu Polonezköy yolunda kuş sesleri eşliğinde huzur bulur, kendinizi sanki tatil yolculuğuna çıkmış hissedersiniz…

Yaklaşık 10 km. boyunca sürdürdüğünüz bu eğlenceli ve rahatlatıcı yolculuktan sonra sizi “Polonezköy-Adampol” tabelası ile birlikte köyün girişinde sol tarafta Jandarma Karakolu ve Katolik Mezarlığı ile sağ tarafta Kilise karşılar. 100 metrelik bir yol daha kat ettikten sonra Polonezköy’ün merkezine ulaşmış olursunuz… Bu yol üzerinde bahar ve yaz aylarında mevsimlik taze meyve ve sebze satan köy halkının tezgahları da ayrıca bir durup göz atmaya değer…

POLONEZKÖY HAYVAN PARKI

Polonezköy Country Club Hayvan Parkında çitlerin arkasında özgürce dolaşan çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Asıl amacı özellikle çocukların hayvanları kafes içinde değil, doğal ortamlarında yakından görüp sevmesini sağlamak olup sizlere ve çocuklarınıza tavsiye ederiz…

POLONEZKÖY TURLARI

Özellikle özel aracı olmayan veya grup halinde toplu olarak hafta sonu tatil, doğa yürüyüşü ve piknik keyfi yapmak isteyenler için Yeji Dohoda hizmet ve kalitesiyle hazırladığımız Polonezköy Doğa Yürüyüşü ve Piknik Turu Paketimizden faydalanabilirsiniz

“Köy tarihçesi ve eski fotoğrafların sergilendiği Zofia Teyze’nin Hatıra Evi, ağaç oyma heykel ve resim sergileri, resitaller, kültürel aktiviteler… Tarihi köy kilisesi, Kültür evi… Haziran ayında Polonezköy Kiraz Festivali, yılın her mevsimi koşu ve doğa sporları yapabileceğiniz 5 kilometrelik yürüyüş parkuru… Bisiklet parkuru… Farklı lezzetleri bir arada sunan restoranlar, bahçede mangal keyfi, çay saatleri, pasta, çörek ve tatlılar… Likör çeşitleri… Dönmek istemezseniz ev rahatlığında konaklama…”

Polonezköy’de gezilecek ve görülecek yerler ve yapılacak aktiviteler arasında pek çok alternatif mevcuttur. Gerek günübirlik, gerek hafta sonu tatilinin keyfini gönlünüzce çıkarabilir, Polonezköy’de bulunan farklı türdeki tesislerden faydalabilirsiniz…

Turizm açısından kaydettiği büyük ilerlemeler sonucu, otelleri, pansiyonları ve bahçe kültüründe et mangal restoranları ile Polonezköy ziyaretçilerine nezih bir hizmet sunmaktadır. İş toplantıları, seminerler, zayıflama kürleri, her türlü davet ve kır düğünleri ayrıca Polonezköy’ün sunduğu diğer alternatiflerdir

yolcu

Hissetmediğin her yer uzaktır. http://www.biriyilik.com http://www.yapmake.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir