Sülüngür Gölü Gezi Rehberi

Dünyanın sayılı ekosistemlerinden biri olan Dalyan deltası, milyonlarca yıldır devam eden tektonik hareketler sonucunda oluşmuştur. Doğusu ve batısı ormanlarla kaplı dağlar ile sınırlanan Dalyan deltası tatlı, tuzlu ve termal suların oluşturduğu yaşam zinciri sonucunda inanılmaz güzellikteki bir labirent görünümü almıştır. Köyceğiz gölünü Akdeniz’e bağlayan Dalyan kanalı Sülüngür, Ala ve Sülüklü gölü de birbirine bağlar. Kanalların çevresi yer yer bir kaç metreyi bulan sazlıklarla örülü olduğundan kanalı iyi bilmeyen kişilerin tekne ile kanala girmesi halinde kaybolması kaçınılmazdır. Kanallarda gezmek için tekne turlarına katılıp bu müthiş heyecanı siz de tadabilirsiniz. Ekosistemin bozulmaması için sürat teknelerinin ve büyük teknelerin kanala girmesi yasaklanmıştır. Dalyan’ın en önemli özelliği ise milyonlarca yıldan beri yaşamlarını sürdüren Caretta caretta kaplumbağalarının üremek için yumurtalarını İztuzu plajına bırakmalarıdır. Dalyan kanalının denize ulaştığı yerde yer alan İztuzu plajı yaklaşık 5 km uzunluğunda doğal bir yarımada şeklindedir. Caretta carettalar Nisan ve Mayıs aylarında buraya gelip yumurtalarını bırakırlar. İki aylık kuluçka döneminden sonra yumurtalar çatlar ve gece ay ışığı ile yolunu bulan yavrular denize ulaşırlar.

1966 yılından beri kazıları süren Kaunos antik kenti ise Dalyan’ın bir başka güzelliğidir. M.Ö 3000 yıllarında kurulduğu belirlenen Kaunos, Karya bölgesindeki Yunan kolonilerinden biridir. Kayaların içine oyulmuş kral mezarları ile ünlenen Kaunos, Dalyan’a bir kilometre uzaklıktadır. Kaunos’a karayoluyla ya da deniz motorlarıyla gidebilirsiniz.

Dalyan’a gelip de çamur banyosu yapmadan gitmek olmaz elbette. Köyceğiz Gölü’nün güney kıyısı ile Dalyan kanalının üst kısımları arasında yer alan kaplıcalardan çıkan ılık su içerdiği Kükürt ile insan tenindeki kırışıklıkları düzeltmektedir. Adeta bir gençlik iksiri olan çamur banyosu için teknelerle kaplıcalara ulaşabilirsiniz.

Tüm bu güzelliklerin yanı sıra, spor yapabilme olanakları açısından da çok zengin olan Dalyan’da. isterseniz kano ile kanallarda dolaşabilir, 50 km. uzaklıktaki Dalaman Çayı’nda rafting, Fethiye Ölüdeniz de Yamaç Paraşütü yapabilir, kuş gözleme gezilerine katılabilirsiniz. Ayrıca Akdeniz’in dip güzelliklerini yaşayabilmek için dalış olanağınız vardır. Bunun dışında, Tracking, Jeep Safari Dalyan’ın size sunduğu etkinliklerden sadece bir kaçı.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir