Suuçtu Şelalesi Gezi Rehberi

SUUÇTU ŞELALESİ : İlçeye 17 km. uzaklıktaki Muradiyesarnıç köyü yakınındaki Suuçtu, Karadere üzerinde 36 m. Yükseklikte bir şelaledir. Soğuk ve içilebilir özellikte suyu olan bu mesire yerinde, günübirlik piknik için gerekli olan tüm donanımlar hazırlanmıştır.

Ailenizi, eşinizi, dostunuzu alarak kayın ormanı ortasında yaklaşık 40 metre yükseklikten bir dantel örerek dökülen suyun havalarda uçuştuğunu hayranlıkla izleyeceksiniz.

Alabalığın ne kadar lezzetli olduğunu buz gibi suyun ne kadar tatlı olduğunu hissedecek ve bir hafta sonunu tarif edemeyeceğimiz huzur dolu ortamda geçirme fırsatı bulacaksınız.

Çataltepe mevkiinde, İlçe merkezine 17 Km. uzaklıkta, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde yer alan Su uçtu Şelalesi; bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur. 38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara sergiliyor. Gezi alanı ve piknik yeri olarak tercih edilen Su uçtu, etrafını saran kayın ağaçları arasında, serin havası ile tam bir temiz hava deposu.
Ayrıca aracınız müsaitse tepede alabalık lokantasına gidebilir, temiz havada artmış olan iştahınızı biraz olsun dindirebilirsiniz.
Hafta sonlarında vazgeçemeyeceğiniz bir mesire, Su uçtu;

Özellikle İstanbul ve Balıkesirliler’ in hafta sonlarını geçirebilecekleri Bursa’ da, “Su Uçtu” mesire yeri ve Tümbüldek Kaplıcaları, ziyaret etmeniz için bir çok özelliğe sahip. Su Uçtu’ da doğa ile baş başa yaşayacağınız saatlerin yanı sıra, Tümbüldek Kaplıcaları’nda da bir çok hastalığınıza şifa bulacaksınız.
ilçeye 13 kilometrelik bir yolla bağlanan “Su Uçtu” orman içi dinlenme yeri ise, orman ve şelalesiyle gelenleri adeta büyüleyen bir mesire yeri… Kışın eni 30 metreye, genişliği selde 50 metreye kadar yükselen şelale, Mustafa Kemal Paşa’nın içme suyunu da karşılıyor. Civarındaki ahşap piknik masaları ve ocaklarıyla piknikçilerin akınına uğrayan Su Uçtu, kayın, meşe, çam, alfat ağaçlarıyla da tam bir oksijen deposu niteliğinde. Yaz aylarında hem ağaçların gölgesi hem de şelalenin serinliği ile klimatik bir ortam sağlaması da cabası…
Kuş ve şelalenin çağlama sesi gibi doğayla baş başa olacağınız bu mesire yerinde. Piknik alanındaki ocaklarda ızgara yapabilirsiniz. İlginç renk ve yapıdaki kayaların 50 metre yüksekliğinden dökülen şelalelerin meydana getirdiği göletse çocukları serinlemek için yüzdükleri bir numaralı hedef. Rengiyle sizi hayli şaşırtacak olan bu su, içilebilecek nitelikte. Şişelenip satılması, su azalmasın diye orman bölge müdürlüğünce yasaklanmış.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.