Yedigöller Gezi Rehberi

Yedigöller, yedi adet çesitli büyüklükte gölden oluşur. Bu göllerden dördü büyük, üçü ise nispeten küçüktür ve yazın sıcak aylarda kururlar. Bu yedi gölü içine alan 550 hektarlık alan 1965 yılında Milli Park olarak korunmaya alınmıştır. Milli parkın alanı 2019 hektardır. Havzada kalker ve serpatin ana kayaçlar hakim.

Yedigöller’de en yüksek yer 1488 m. Eğrikiriş Tepesi, en alçak yer ise 465 m. Kirazçatı.Toprak kayması sonucu vadi tıkanması ile meydana gelen göllerin isimleri;Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür. Bu göller 100 m. yükseklik farkı bulunan iki plato zerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en, büyüğü Büyükgöl’dür. Yüzölçümü 22.5 dekar, en derin yeri ise 15 m’dir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m. uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlı,dır. Yüzölçümü 9,8 dekar olan göl, Yedigöller?de canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılmakta ve etrafı çevrilerek korunmaya alinmistir. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl bulunmaktadır. Diğer platodan 100 m. yüksekliktedir. Bu platonun en geniş gölü Nazlıgöl’ dür. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan ” Şelale Gölü ” adı verilir. Aynı platoda Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl’de bulunur. Park ve çevresi iğneli ve yapraklı ağaçlar karışımı koru ormanıdır.

yedigöllerBaşlıca ağaç türleri kayın, gürgen , meşe, kızılağaç, akağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdelidir. Yaban av hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, karaca ve tavsan ile avlanmaya müsait kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardir. Ayrıca Büyükgöl’ün üzerinde nazlı nazlı süzülen zarif kuğularda vardır. Yılın belli zamanlarında ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. 01 Nisan – 01 Eylül tarihleri arasında 23 cm. altında olmamak kaydıyla. Milli parkın geyik üretme çiftliği Türkiye’nin en başarılı örneklerinden biri. Kapankaya bölgesi eşsiz peyzaj güzelliklerinin yanında göllerin de çok güzel manzarasına sahip.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir