Fantastik Yaşama Hazır Mısınız?

New Scientist dergisi, Japon NET firmasının Tokyo’da piyasaya sürdüğü ilk cep telefonunun üzerinden 30 yıl geçmesinin şerefine, önümüzdeki 30 yıl içinde çizgi roman karakterlerini “kahraman” yapan özelliklere kavuşmamızı sağlayacak teknolojik gelişmeleri yazdı.
Devasa boyutlara ve kısıtlı kullanım alanına sahip bir oyuncaktan kol saati boyutuna küçülen, hayatın bir parçasına gelen cep telefonları son otuz yılda yaşanan teknolojik gelişmelerin en somut örneği. İşte önümüzdeki otuz yıl içinde insanların çizgi roman karakterlerine benzemesine olanak tanıyacak 10 teknolojik gelişme.

SÜPER GÖRÜŞ
Röntgen ışınlarını kullanarak katı maddelerin arkasında olup biteni görebileceğiz. 2006 yılında Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının çanta boyutlarında geliştirmiş oldukları Prism 200 isimli aygıt, yaydığı ultrageniş radar dalgalarıyla tuğladan örülmüş duvarların arkasında bulunan insanları algılayarak Superman’in sahip olduğu bu yeteneğe ulaşmamızın an meselesi olduğunu gösteriyor.

GÖRÜNMEZLİK
ABD’li bilim adamlarının 2006 yılında mikrodalga alanların yönünü saptırarak elektromanyetik spektrumu objelerin etrafında döndürerek bir çeşit görünmezlik sağlayan pelerini geliştirdiler. Önümüzdeki yıllarda şimdilik mikrodalga alanlarda işe yarayan bu teknoloji gözle görülen ışınların üzerinde başarıya ulaşırsa, “Görünmez Adam” olmak için bir pelerinden daha fazlasına ihtiyaç duymayacağız.

DOKUNMADAN İYİLEŞTİRME
Günümüzün cep telefonları orjinal serisi 1966 ve 69 yılları arasında yayınlanan “Star Trek” dizisindeki iletişim cihazlarından çok daha fazlasını yapıyor, fakat Dr “Bones” McCoy’un iç hastalıkları dokunmadan ortaya çıkaran cihazı henüz ortalıkta yok ancak, bilim insanları atardamar yırtılması gibi vücut içi problemleri ortaya çıkarmanın ötesinde, iyileştirmeye de olanak tanıyacak bir cihaz üzerinde çalışıyorlar. Yüksek frekansta ses dalgaları sayesinde çalışacak olan cihazın bir örneği ultrason aletleri. Seattle’da bulunan Washington Universitesi’nde yapılan bir araştırma yüksek yoğunluklu ultrases dalgalarının kanayak atardamarları dağlayabildiğini ortaya çıkardı.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir