150 Milyon Yıllık Yeni Keşif

Bir grup araştırmacı, takriben 20 sene önce bulunan bir köpek balığı fosili üzerindeki araştırmalarını bitirdiler. Araştırma neticenine göre 150 milyon yaşında olan bu köpek balığı fosili, önceden belirlememiş yeni bir antik köpek balığı türüne ait.

Viyana Üniversitesi’nden Sebastian Stumpf’ın öncülük ettiği beynelmilel bir ekip tarafından yürütülen bir araştırma neticeninde, daha önce hiç rastlamadığımız yeni bir köpek balığı türünün var olduğu ortaya çıktı. İngitere’de bulunan Kimmeridge Kil Oluşumu bölgesinde takriben 20 yıl önce bulunan fosillerin incelendiği çalışma, yeni bir hybodontiform köpek balığı türüyle tanışmamızı sağladı. Türe Durnonovariaodus maiseyi ismi verildi.

Takriben olarak 150 milyon sene önce yaşadığı düşünülen bu köpek balığı türü üzerindeki araştırmalar, soyu tükenmiş köpek balıklarının tür itibariyle en zengin gruplarından biri olan Hybodontiform köpek balıklarına yönelik bildiklerimizin artmasını da sağlayacak.

Fosil belirtisi nadir, sonuçlar köpek balıklarının evrimini anlamamız için önemli :

Araştırma ekibinde yer alan bilim insanlarına göre ele geçirilen fosil oldukça nadir. Her ne kadar köpek balığı dişleri sık bulunan fosil türleri arasında bulunsa da, geçmişte hiç karşılaşmadığımız türlere ait olan fosiller ayrı olarak ehemmiyet taşıyor. Burada köpek balıklarına yönelik çalışmaları zorlaştıran faktörse kıkırdaksı yapıdaki iskeletlerinin çoğu kez fosilleşemeden yok olması. Bu sebeple köpek balığı dişleri, araştırmacılar için büyük ehemmiyet taşıyor.Bu çalışmada ise dişler bu arada türün belirlenmesi noktasında da tesirli. Araştırmanın neticelerine göre benzer diş yapılarına sahip olanlar da dahil olmak üzere, Durnonovariaodus maiseyi diğer tüm türlerden farklılık gösteriyor. Araştırmanın öncüsü olan Stumpf, belirtinin önemine vurgu yaptığı izahında “Durnonovariaodus maiseyi, geçmişteki köpek balıklarının çeşitliliğini daha iyi anlamak ve 150 seneden fazladır devam eden araştırmalardan sonra dahi ilişkileri hala tam olarak anlaşılamayan hybodontiform köpek balıklarının evriminin yeni yorumları için ehemmiyetli bir bilgi kaynağını temsil ediyor” şeklinde konuştu.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir