Doğal Afetlerde Engelliler İçin Neler Yapılmalı

1-Kimlik kartı

Özürlünün yanında bulunduracağı Özürlü Bilgi Kartı üzerinde yazılı bilgiler, bir doğal afet veya deprem sonrasında müdahale ve korunma açısından büyük kolaylıklar getirir. Özürlü Kimlik Kartı, alerjik duyarlılık, sıklıkla kullanılan ilaçlar, cihazlar, varsa iletişim sorunları, aranması gereken insanların bilgilerini kapsamalıdır.

2-Muhtara Bildirimde Bulunmak

         Doğal afet sonrasında müdahale ekiplerinde özürlü vatandaş bilgilerinin olması, müdahalenin daha sağlıklı yapılmasını sağlamaktadır.

Bu belgede;

– Özürlünün adı,

– Özür tanımı,

– Tıbbi uyarılar,

– Kullandığı yardımcı cihazlar ve ilaçlar,

– Kan grubu,

– Birinci derece yakınının adı,

– Sürekli ikametgah adresi,

– Varsa ve dışında sürekli bulunduğu yerlerin adres ve telefon bilgileri,

– İletişim kurulabilecek şahısların isim, adres ve telefon numaraları bulunmalıdır.

    Böyle bir belge hazırlanıp muhtara teslim edilmelidir.

3- Kişisel Destek Ağı Kurulması

Bir deprem anında ve sonrasında özürlü, destek alacak birisine ihtiyaç duyabilir. Kişisel destek ağı, arkadaşlar, aile üyeleri, iş arkadaşları veya komşulardan oluşabilir.

Kişisel destekçi acil durumlarda özürlüyü hemen kontrol eder ve gerektiğinde yardım ulaştırır. Önemli anahtarlardan biri kişisel destekçiye verilmelidir. Acil durum gereçlerinin nerede bulunduğu kişisel destekçiye önceden belirtilmelidir. Özürlü şehirden ayrıldığında mutlaka kişisel destek ağındakilere bilgi vermelidir.

4-Kişisel Önlemlerin Alınması

Bir afet sonrasında ihtiyaç duyulan hizmetler bir süre aksayacaktır. Özürlüler için bu hizmetlerin kesintisi hayati önem taşımaktadır. Sürekli kullanılan ilaçların bir haftalık stoku olmalıdır. Kullanılan diğer yardımcı araçlarında yedeği bulundurulmalıdır. İşitme cihazı için yedek pil, iletişim kurabilmek için kağıt ve kalem vb.

5- Ev İçi Önlemlerin Alınması

Deprem sırasında öncelikli olarak çevredeki eşyalar devrilmekte ve zararlar vermektedir. Devrilebilecek eşyalar duvara sabitlenmelidir. Çıkış güzergahını kapatacak eşyalar da duvara sabitlenmelidir.

Temizlik malzemesi olarak kullanılan kimyasal maddelerin dökülüp karışmasının önlemi alınmalıdır.

Özürlü deprem anında çömelmeli, kapanmalı, tutunmalı, başını, ensesini ve göğsünü yastık, kitap veya benzeri bir şey kullanarak düşen nesnelerden ve molozlardan korunmalıdır.

Mümkün olduğunca kişilerden yüksek olan ve bireyleri koruyabilecek yüzeylerin yanında durulmalıdır. Bu yüzeyler yatağın kenarı, sabitlinmiş buzdolabı veya çamaşır makinesi gibi eşyalar olabilir.

Sarsıntı bitene kadar bulunulan yerde kalınmalıdır. Bu alıştırmaların sık sık yaşanan ortamlarda tatbikatının yapılması gereklidir.

6- Toplanma Noktasının Belirlenmesi

Olası bir afet sonrasında aile üyelerin ve kişisel destekçilerin özürlüyü bulabileceği noktalar özürlü ile birlikte kararlaştırılmalıdır. Bu noktalar doğal bir afet söz konusu olduğunda aile üyeleri ve kişisel destekçinin yerleşim yerlerinden sonra başvuracakları ikinci adrestir.

Bu noktalar olası bir afet sonrasında özürlüyü tehlikelerden koruyabilecek park, bahçe gibi bina gölgelerinden uzak yerler olmalıdır.

Ayrıca bu noktalara ulaşmak için alternatif yollar belirlenmelidir.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir