Türkler Dünyanın Her Yerinde Yaşamış

Türklerin dünyanın çoğu yerinde yaşadığını biliyoruz ama Litvanya’da 600-700 yıldır Türklerin yaşadığını biliyor muydunuz? Trakai köyünde 5 bin civarında insan yaşamaktadır, buranın yerlileri Karay Türklerinden oluşmaktadır. Karay Türkleri museviliği seçmiş bir Türk kavmidir, Litvanya Kralı Vytautas vakti zamanında Karay Türklerine burada toprak verip yerleşmelerini sağlamış ve zaman zaman paralı askerlik hizmetinde bulunmuşlar. Atatürk 1934 yılında İkinci Türk Dil Kurultayı’na Karay Türklerini de çağırmıştır. Reşit Saffet Atabinen’in, Trakai’ye yaptığı ziyaret)

Prof. Oktay Sinanoğlu 1970’lerde Atom fiziğiyle alakalı bir toplantı için Litvanya’ya gidiyor. Profesör olan arkadaşı Yutsis, kendisini ilgisini çeker diye Trakai’ye götürüyor.
Köyün ihtiyar meclisinin başı olan yaşlı bir adamla uzun uzun konuşmuşlar.
Hemde Türkçe.

Aksakallı şöyle diyor:
“Sizin Atatürk’ünüz zamanında Türkiye’den O’nun gönderdiği elçiler gelir, bize Türkçe dergiler, kitaplar getirirdi. Atatürk vefat etti, Türkiye’den ses seda kesildi. Size ne oldu?”
Gerek mutfağı gerek de kültürleriyle bize çok yakın olan Karay Türkleri onları ziyaret etmemiz için bizi beklemektedirler.
(M. Emre Demirci)

altay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir