Beynimizdeki Kara Delikler

Beyin oldukça seçicidir Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Canan Aksoy, sindirilen besin öğelerinin kan yoluyla tüm vücuda dağıldığını ve ilk olarak da beyne gittiğini söyledi. Beynin hangi besin öğelerini ne ölçüde kullanacağı konusunda oldukça seçici davrandığını belirten Aksoy, “Kan-beyin bariyeri verilen sistem beyne girecek olan tüm besin öğelerini denetler.

Bu yüzden de aldığımız her gıda, beyin fonksiyonlarımız ve çalışması açısından önemlidir” diyor. Aksoy, beynin gelişimi ve fonksiyonlarını sürdürebilmesi için kaliteli protein kaynakları (süt, yumurta, et, peynir v.b), özelikle B Grubu vitaminlerini ve minerallerin (demir, iyot, çinko ve krom) gibi gıdaların mutlaka alınması gerektiğine dikkat çekiyor. Aksoy’a göre beyin fonksiyonlarının sürdürülmesi için önemli diğer bir etken de kan şekerimizin normal sınırlar içinde gitmesi: “Beynimiz çalışırken glikoz yaktığı için kan şekerimizin normal sınırlar içinde olması gerekmektedir.

Kan şekerini de normal sınırlarda tutmak; ancak dengeli ve düzenli beslenme ile sık yenilen öğünler aracılığıyla sağlanır.” Demirin tüm hayvansal gıdalarda ve yumurtada bolca bulunduğunu anlatan Aksoy, “Bunun dışında ıspanak ve semizotu da demir açısından zengin besinlerdendir. İyodun en önemli kaynağı su ve deniz ürünleridir” diyor. Aksoy’a göre ayrıca balık ve deniz ürünlerinde bulunan dokosa heksanoik asit de bellek kaybı, bunama, depresyon gibi sorunlarla başa çıkmamızda önemli roller oynuyor.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir