Depresyonlu Birini Sanal Olarak Uzaktan Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Pandemi, özellikle akıl sağlığımız söz konusu olduğunda çoğumuza zarar verdi. ABD Nüfus Sayım Bürosu ve Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi tarafından toplanan verilere göre, ABD’deki her 10 yetişkinden dördü, COVID-19’dan önce her 10 yetişkinden biri olan salgın sırasında depresyon belirtileri bildirdi.

İstatistiklere bakıldığında, etkilenen birini tanıyorsunuz ve belki siz de etkilenmişsinizdir. Eyaletler maske yetkilerini düşürdükçe ve aşılama oranları arttığında bile, depresyonu olan insanlar hala ruh sağlığı zorluklarıyla karşı karşıya ve muhtemelen salgın sonrası bunu yapmaya devam edecekler. Artı tarafta, hepimiz daha fazla çevrimiçi olduğumuz için, birbirimize yardım etmenin daha fazla yolu var: “Herkes, ama özellikle sosyal kaygısı olan insanlar – ve depresyon ile anksiyete arasında yüksek bir korelasyon var – artık alışkanlık içindeler Brown Üniversitesi’nde klinik psikiyatri ve insan davranışı profesörü olan Dr. Carol Landau, üniversiteye giden gençlerde depresyon ve anksiyetenin nasıl önlenebileceğine dair bir kitap yazdı.

Bugünlerde daha da sık çevrimiçi davranışlarımız göz önüne alındığında, depresif sevdiklerimize bir ekran aracılığıyla bağlanma ve yardım etme şansı daha fazla. Sevdiklerinizin depresyonunu tedavi edemezsiniz (ve muhtemelen bunu yapmaya yetkili değilsiniz), Mashable, sevdiklerinize uzaktan depresyonla nasıl destek olabileceğinizi öğrenmek için depresyon konusunda uzmanlaşmış uzmanlarla konuştu.
Tanımı bilin ve işaretleri tanıyın

Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre depresyon veya majör depresif bozukluk, “nasıl hissettiğinizi, düşünme şeklinizi ve nasıl davrandığınızı olumsuz yönde etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır”. Çok sayıda semptom var ve herkes hepsini deneyimlemiyor.

Depresyon, insanların sosyal ortamlardan uzaklaşmasına, günlük faaliyetlerini sürdürmekte zorlanmasına veya tamamen sosyalleşmeye isteksiz olmalarına (veya salgın dönemlerde sanal buluşma planları yapma veya bunları takip etme konusunda isteksiz olmalarına) neden olabilir. Mayo Clinic’e göre belirtiler arasında üzüntü, umutsuzluk, enerji eksikliği, konsantrasyon sorunu ve intihar düşünceleri yer alabilir. Teşhis, en az iki hafta boyunca uyuşukluk, kendini değersiz hissetme, uyumakta zorluk veya aşırı uyumak gibi beş veya daha fazla depresyon belirtisi yaşayan bir kişiye sürekli (veya neredeyse sürekli) dayanır.

İnsanlar sevdikleri birinin ölümü veya bir işini kaybetme gibi olaylardan dolayı üzüntü veya keder yaşayabilirken, üzüntü ve kederin depresyonla aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, sanal destek bu durumlarda da sevilen birine yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz birisini düzenli olarak şahsen görmediğinizde depresyonu tanımak zor olabilir. Yetişkinlerde depresyonun birincil belirtisinin üzüntü olduğunu, ancak gençlerde sinirlilik olabileceğini söyleyen Landau, “Gerçekte görebilecekleriniz konusunda sınırlamalar olduğunu düşünüyorum” diyor. Ancak yapabileceğiniz şeyler var, diye ekliyor: “Arkadaşınızın öz bildirimine ek olarak, öz bakım, uyku, yemek yeme ve diğer depresyon belirtilerindeki olumlu değişiklikleri fark edebilir veya sorabilirsiniz. Arkadaşınızın olup olmadığını fark edebilirsiniz. fiziksel olarak daha az kaygılı veya heyecanlı veya uyuşuk ve yavaşlıyor.

Ruh sağlığı kaynaklarını birlikte arayın

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir