NASA Uzayda Sade Tek Başına Duran Kolye Bulutsusunu Sergiledi

Bu yıldız cisimleri kümesi resmi olarak “Kolye Bulutsusu” olarak biliniyor olabilir, ancak bana göre bu, derin uzayda asılı huzurlu, yemyeşil bir vaha gibi görünüyor.

Muhteşem, değil mi? NASA’nın tanımladığı şekliyle bu “kozmik oranlarda elmas kolye”, Dünya’dan yaklaşık 15.000 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor ve Sagitta Takımyıldızı’nın bir parçasını oluşturuyor.

Kolye Bulutsusu, yaklaşık 10.000 yıl önce, sıkı bir yörüngedeki iki güneşten daha büyüğü genişleyip yıldız kardeşini yuttuğunda “doğdu”. Ancak daha küçük yıldız yörüngesine devam etti ve bu da daha büyük yıldızın daha hızlı dönmesine neden oldu.

Bu iki yıldız gövdesi arasındaki artan dans, enkaz ve gazı çevreleyen alana fırlattı. Bu ekstrüde malzemeler, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz renkli diziyi oluşturur. “Elmaslar” aslında yoğun gaz kümeleridir.

Bu partiyi başlatan orijinal iki yıldız, bireyler olarak olmasa da hala görünür durumda. Onları yeşil renkli iç halkanın ortasındaki parlak, beyaz nokta olarak görüyoruz (bu aynı zamanda burada bana uzay vahası titreşimleri veren kısımdır). İkisi hala birbirlerinin etrafında yakın bir yörüngede ve bir devrimin tamamlanması yaklaşık bir Dünya günü sürüyor.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.