Depresyonlu Birini Sanal Olarak Uzaktan Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Sosyalleşme, depresyonu olan birini tüketebilir, ancak aynı zamanda onu iyileştirebilir.

Arkadaşınız buna hazırsa, sizinle ve geçerliyse ortak arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle sanal bir Hangout’a katılmalarını sağlamaya çalışın. Örneğin, görüntülü sohbet uygulaması Houseparty, trivia ve Heads Up gibi eğlenceli oyunlar sunuyor veya standart bir Zoom veya FaceTime ile gidebilirsiniz.

Dattilo, arkadaşınızın depresyonu hakkında bu seansları yapmayın ya da bu yüzden bir araya geldiğinizi söyleme, diyor Dattilo. diyabetli bir arkadaş, daha sonra depresif bir arkadaşa aynı şekilde davran.

“Kişiyi yabancılaştırma veya [depresyonlarına] istediklerinden daha fazla dikkat çekme potansiyeline sahip olabilir,” diyor. Bunun yerine, eğlenceli olduğu için ve arkadaşınızı önemsediğiniz için takılın.
Sen de kendine dikkat et

“Boş bir bardaktan dökemezsin” sözünü duymuş olabilirsiniz. Her şeyinizi depresyonla sevdiğiniz kişiye veriyorsanız, onlara veya kendinize bakamazsınız.

Ancak her ikisini de yapmanıza yardımcı olacak bazı araçlar var. Meditasyon gibi zihinsel sağlığı iyileştirebilecek teknolojiden yararlanın veya egzersiz uygulamaları (fiziksel aktivite depresyona karşı tampon görevi görebilir) ve arkadaşınızı size katılmaya davet edin. “Bunu yapacağım, benimle denemek ister misin?” Kadar basit bir şey söyleyebilirsin.

Dattilo, duygudurum izleyici Moody gibi uygulamaları önerir; terapi, koçluk ve öz bakım uygulaması Sanvello; ve meditasyon uygulamaları Insight Timer, Calm ve Headspace. Bu uygulamaları depresyonla mücadele eden hastalarına tavsiye ediyor. Uygulamalar, resmi zihinsel sağlık kaynaklarının yerini almasa da, arkadaşınızın aldığı herhangi bir profesyonel yardımı tamamlayabilir.

Arkadaşınız katılmak istemiyorsa – bunu yapacak enerjiye sahip olmayabilirler – ya da sinirlilik depresyonun bir belirtisi olduğu için kulağa kıvrılmış gibi geliyorsa, bunu kişisel olarak almayın, diyor Landau.

Arkadaşınızla birkaç kez iletişime geçtiyseniz ve onların kendilerine zarar vermesinden endişe duymuyorsanız, ona “İyi misiniz?” Diye mesaj atabilirsiniz.

Landau, “Bir insan çoğu zaman ‘Evet, ama konuşmak istemiyorum’ diye cevap yazabilir” diyor. Arkadaşınızın kendisine zarar vermesinden endişeleniyorsanız, aşağıda listelenmiş bağlantı kurabileceğiniz kaynaklar vardır.

Dattilo, “Kendinize iyi bakıyorsunuz … kendi hayal kırıklıklarınızı, kendi hayal kırıklıklarınızı ve bunların nasıl olduğuna dair kendi endişelerinizi yönetiyorsunuz” diyor. “Ancak günün sonunda, onların da ne yaptığını görmek istediğinizi gösterebilir ve modelleyebilirsiniz.” Bu, bir meditasyon uygulamasını kullanmayı ve bir terapisti kendiniz görmeyi içerebilir.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir