Amazon Börtübet Koyu Gezi Rehberi

Denizin ormanla iç içe geçtiği, trafikten ve binalardna arınmış tatil beldesi bitki örtüsü ve çeşitli canlılarıyla küçük bir “Amazon”u andırıyor

Marmaris’in Reşadiye yarımadasında yer alan Bördübet Koyu, Hisarönü Köyü’ne bağlı küçük bir tatil yöresi. Yarımada’nın Gökova Körfezine bakan yüzünde yer alan ve sık ormanlarla çevrili olan Bördübet; yöredeki bir çok koy gibi eşsiz bir doğaya sahip. En önemli özelliği ise 200 metre eninde ve 600 metre uzunluğunda bir kanal aracılığıyla sık çam ormanının içine giren denizi. Yeşil çam ağaçlarının çevrelediği deniz, özellikle fotoğraf meraklıları için mükemmel bir manzara oluşturuyor. Özel çevre koruma alanı olan Bördübet’te dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca, yaban domuzu, tavşan, sincap, tilki ve porsuk gibi yabani hayvanlar da bulunuyor. Kuşları seyretmek ve dinlemek serbest ama ormanın içlerine doğru yürüyüş yapacaksanız yöre sakinlerine danışmayı ihmal etmeyin.

KUŞ YATAĞI
Yıllar önce bu koyda saklanan İngiliz askerlerinin “Kuş Yatağı” anlamına gelen “Bird the bed” dedikleri Bördübet, dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca ve daha birçok kuş çeşidiyle bu adın hakkını veriyor. Denizin ormanla iç içe geçerek ilginç bir koy oluşturduğu, trafikten ve binalardan arınmış Bördübet; bitki, kuş ve hayvan çeşitleriyle küçük bir “Amazon”u andırıyor. Bördübet’te sezon mayıs ayında başlıyor ve ekim sonuna kadar devam ediyor. En önemli avantajı ise ormanlık bir bölge olduğu için, ağustosun en sıcak günlerinde bile gölgeli ve serin olması. Bördübet’teki tek tesis Club Amazon. 1980 yılında işletmeye açılan Club’ın müdavimlerini, genellikle karavan turizmine gönül vermiş olan yabancı turistler oluşturuyor.

DURGUN KOY
Club Amazon ve çevresi, tatilin sessiz bir ortamda doğa ile başbaşa geçirmek isteyenler için çok uygun. Sabah kuş cıvıltıları arasında uyananlar erken kalktıklarında, çevredeki ağaçların gövdelerinde serinleyen sincaplarla karşılaşabiliyorlar. Genellikle çocukların tercih ettiği kamp havuzunun yanı sıra, küçük bir köprüyle karşıya geçilerek ulaşılan kum plajdan da gün boyu yararlanabilirsiniz. Durgun koy şişme botla ve kanoyla dolaşmaya olanak tanıyor. Bördübet’in doğası, olta ya da zıpkınla balık avlamayı ve yürüyüşü sevenlere de çeşitli seçenekler sunuyor. Çevreye yapılan tekne gezileri sayesinde, komşu koylara denizden ulaşmak mümkün oluyor. En ilginç etkinliklerden biri de kalabalık bir grup oluşturarak kampın arkası açık kamyoneti ile gökyüzünü ve ağaçları seyrederek pikniğe gitmek. Eğer tatilinizi Bördübet’te geçirmeye karar verdiyseniz, orman yolundan gidilen Yedi Adalar, Kambur Kemal, Saklıkoy ve Löngöz Koylarına da uğramayı ihmal etmeyin.

Nasıl gidilir?
Eğer özel aracınızla gidecekseniz Marmaris’ten Datça yoluna sapmalısınız. Yolun çam ağaçlarının gölgesindeki virajlı bölümünden 29 km gidince, Balıkaşıran’a ulaşacaksınız. Reşadiye Yarımadası’nın en dar yeri olan Balıkaşıran’da sağa ayrılan 9 km’lik toprak bir yol göreceksiniz. Biraz bozuk olmasına rağmen, bu yol sizi Club Amazon’un bulunduğu Bördübet’e götürecektir. Eğer gitmeden önce rezervasyon yaptırırsanız, Club Amazon’un aracı sizi Marmaris’ten minibüsle de gidebileceğiniz Balıkaşıran mevkiindeki Bördübet’e ayrılan kavşaktan alıyor. Eğer karavanla seyahat ediyorsanız, bu yolda dikkatli seyretmeniz gerekiyor. Bir başka alternatif ise Marmaris’ten cip kiralayıp bölgede günübirlik geziye çıkmak. Bu gezide amatör tabelaları takip ederek birbirinden güzel koylar keşfedebilirsiniz. Bördübet mevkiinde iki tane konaklama tesisi bulunuyor. Turistik merkezin ikinci işletmesi ise Bördübet Tatil Köyü.

Tropikal meyve sevenlere
Club Amazon’da asma yaprakları ve üzüm salkımlarının örttüğü bir restoran bulunuyor. Kampta çadır ve karavanda kalanlar genellikle kendi yemeklerini kendileri yaptığı için restoran fazla kalabalık olmuyor. Bu işletmede hem kahvaltı edebilir hem de akşam yemeği yiyebilirsiniz. Öte yandan denize girenler için sahilde gözleme yapılıyor ve meşrubat satılıyor. Sabahın erken saatlerinde restorana uğrayan balıkçılar taze çipura, lağos ve ahtapot bırakıyorlar. Bördübet’te en çok tavuk, çöp şiş, sebze yemekleri ve soğuk mezeler yeniyor. Ancak kampın özel ekmeğinin, kekiğinin ve kozalak ateşinde kaynak suyuna demlenen çayın tadına doyulmuyor. Yine bu bölgede yetişen, kabuklu Rodos inciri ise tropik meyvaları sevenler için hoş bir sürpriz oluyor. Bördübet’te kamp yapanlar, Marmaris’e giden servis aracına sipariş vererek her türlü ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

yolcu

Hissetmediğin her yer uzaktır. http://www.biriyilik.com http://www.yapmake.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir