Bodrum Gökova Mavi Yolculuk Deniz Turu

Rota: Bodrum-Çatı – Kleopatra Adası – Söğüt – İngiliz Limanı – Ballısu – Löngöz – Çökertme – Kisrebükü – Orak Adası – Bodrum.

Bodrum
Homeros’un “Ebedi mavilikler ülkesi” diye adlandırdığı, bir diğer Bodrumlu Cevat Şakir’in de “Başka yerde olup, nur içinde yatılacağına burada nur içinde yaşanır” demesi boşuna değil. Tarih boyunca, önceki adıyla Halikarnassos, sonra da Bodrum, paylaşılamayan ve uğrunda hep mücadele edilen bir cennet olmuş. Mavi Yolculuğun doğduğu yer olan Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi, iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları, şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir tatil yöresi.Bodrum’a hangi amaçla ve kaçıncı kez giderseniz gidin, size keyif verecek eğlenceleri de keşfedeceksiniz. İster dalış, sörf, yelken, paraşüt, su kayağı yapın, ister zıpkınla ya da kıyıdan oltayla balık tutmanın keyfini yaşayın, ister bir açık hava müzesi niteliğindeki Halikarnassos antik kentini, antik tiyatroyu, Bodrum Kalesi’ni gezerek insanoğlunun inanılmaz tarih serüveninin peşine düşün, ister tek tek koyları gezin, trekking yapın, tepelere tırmanın, küçük gizli koyları keşfedin, doğanın bir parçası olun, yaşadığınızı hissedin…

Doğanın ve tarihin iç içe olduğu bu muhteşem yöre, tarihi zenginlikleriyle de göze çarpıyor. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mouselum da Bodrum kaynaklı, su altında gömülü, yüzlerce yıl önceki batık gemilerinin mirası “amphora”lar da…

Bodrum’da Gece Hayatı
Bodrum’un gece hayatının ünü Türkiye’yi aşmış durumda.. İskele Meydanı’ndan başlayıp Kumbahçe Mahallesinin sonuna kadar devam eden Cumhuriyet Caddesi’nde yaz geceleri adım başı rastlanan meyhaneler, diskotekler, tavernalar ve barlar her yaştan insana hitap ediyor. Cumhuriyet Caddesindeki barların yanı sıra Banka Sokak ve iç limanda da pek çok eğlence yeri bulunuyor. Tavernadan caza kadar her tür müziğin dinlenebileceği barlarda, Bodrum geceleri olanca çekiciliği ile yaşanıyor. Bodrum’da eğlence sadece merkez ile sınırlı değil. Son yıllarda oldukça popülerleşen Göl-Türkbükü başta olmak üzere diğer ilçelerde de oldukça renkli bir eğlence hayatı var.

Çatı
Çarşaf gibi bir denize sahip olan Çatı, doğal bir liman. Mavi Yolculuk teknelerinin demirlediği Çatı’da, yüzmekten sıkılanlar çam ormanlarının içinde yürüyüş yapabilir.

Sedir Adası (Kleopatra Adası)
Mark Anthonius ve Kleopatra’nın büyük aşk yaşadıkları, altın rengi kumsalların içinde, Roma Çağı’ndan kalma harabeler ve at nalı şeklindeki antik tiyatronun bulunduğu Sedir Adası, Mavi yolculuğun önemli duraklarından biri.

Marmaris’e 15 kilometre uzaklıktaki Sedir Adası’na Çamlıköy’den düzenli motor seferleri de düzenleniyor. Zeytin ağaçlarıyla kaplı adanın kumsalı tek kelimeyle muhteşem. Oolotik adı verilen kendine has kumu ve turkuazdan laciverte uzanan benzersiz denizi; adayı gerçekten özel kılıyor. Adanın kuzeybatı yanındaki küçük koyda halk arasında Kleopatra’nın yüzdüğü rivayet edilen ilginç bir plaj var.

Gökova Körfezi
Gökova Körfezi, birbirinden güzel koyları ve eşsiz tarihi zenginlikleriyle Mavi Yolculuğun en önemli noktalarından biri. Körfezin manzarası, yeşil ve mavinin eşine az rastlanır güzellikteki birlikteliğini gözler önüne seriyor. Körfez; denizi ve kumu, çevresindeki çam ağaçları ile eşsiz güzelliğe sahip sayısız koydan oluşuyor. Bu özellikleriyle Mavi Yolculukların en gözde durakları arasında.

İngiliz Limanı – Löngöz – Ballı Su
Bir gölü andıran ve çevresinde çam-güllük ormanlarının görüldüğü İngiliz Limanı’nda öğle yemeği molası veren tekneler doğanın dantel gibi işlendiği Löngöz doğal ormanına hareket ediyor. Gecelemenin yapılacağı bir sonraki durak ise kıyı boyunca tatlı su kaynaklarının yer aldığı Ballı Su.

Kerme Körfezi
Tarihi M.Ö. 9. yüzyıla dayanan ve Bizanslılar döneminde piskoposluk merkezi olarak ilan edilen Keramus’un bulunduğu Kerme Körfezi, doğa ile tarihin iç içe geçtiği bir doğa cenneti. Günümüzde, kentin yukarı kısımlarında, güney ve batı yönünde bulunan surların içinde Zeus Tapınağı, fresklerle süslü Bizans kiliseleri ve antik su kanalları görülebiliyor. Kentin doğusunda, anıt mezar ve çeşitli büyüklükteki kaya mezarları yer alıyor.

Çökertme
Çökertme, Gökova Körfezi’nin kuzey sahilinde Kepçe Burnu ile Karaburun arasında yer alan geniş bir koy. Koy, ismini limandaki Çökertme Köyü’nden alıyor. Batıdan kuzeye ve doğuya esen rüzgarlara karşı oldukça korunaklı olan Çökertme, yatçılar tarafından en fazla edilen koylardan. Sahili oldukça uzun, kıyılarında ada çamı ve zeytin ağaçlarına rastlamak mümkün.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir