Ölü Deniz Gezi Rehberi

Bild gazetesinin düzenlediği ankette “Dünyanın En Güzel Sahili” seçilen 6 bin nüfuslu Ölüdeniz Beldesinin nüfusu yaz sezonunda 50 bine ulaşıyor.

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi olan Bild’in internette başlattığı, Dünyanın En Güzel Sahili yarışmasında en yüksek oyu alarak birinci olan Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde turizmciler birincilik sevincini yaşıyorlar.

Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’da bulunur. Türkiye’de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir.

Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir.

Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz’de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açıkdenize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açıkdenizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

ÖLÜDENİZ’DE MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR
Ölüdeniz’de 2’si otellere ait olmak üzere 3 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor. 2005 yılında mavibayrak ödülü verilen ve Muğla Valiliği Özel İdaresi bünyesinde kurulanbir şirket tarafından işletilen Kumburnu Tabiat Parkı, turistlerin en fazla ilgi gösterdiği ve “Blue Lagun” adını verdikleri plaj.

Plaja 2000 yılının mayıs ayında alınan bir karar doğrultusunda teknelerin girişine koruma amaçlı olarak izin verilmiyor.

Kumburnu Tabiat Parkı’nın plajında 100 metrelik bir mesafede saha koruması yapılarak bu alanın sürekli temiz kalması sağlanıyor. Bu mesafeye giren atıklar görevliler tarafından anında temizleniyor.

ÖLÜDENİZ’DE PARAŞÜT KEYFİ
Ölüdeniz’e tatil için gelen turistler, Ölüdeniz’in doğal güzelliklerini ve denizi gökyüzünden görmek için bin 970 metre rakımlıBabadağ’dan yamaç paraşütü ile atlıyorlar. Babadağ’dan atlamak isteyen turistler atlama turları düzenleyen şirketlere kişi başına yaklaşık 150 YTL ücret ödüyorlar.

Turistlerin bir bölümü ise evlilik törenlerini yamaç paraşütü ile atlarken yapıyorlar.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

One thought on “Ölü Deniz Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir