Saitabat Şelalesi Gezi Rehberi

Bursa’dan 12 km. uzaklıkta yer alan Saitabat, yemyeşil çimenler ve çınar ağaçlarıyla çevrili bir alandır. Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kanyon, doğa sporları ile uğraşanların buluşma noktasıdır. Odun ateşinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur olan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

Derekızık Köyü’ne 3 km, Cumalıkızık Köyü’ne 9 km. uzaklıkta bulunan Seyidabâd Şelalesi, bir kanyondan dökülmektedir. Köylülerin Güvercinlik olarak da isimlendirilen Seyidabâd Şelalesi, Uludağ’dan toplanan suların aşağıya akması ile oluşur.

Derekızık Köyü’ne 3 km, Cumalıkızık Köyü’ne 9 km. uzaklıkta bulunan Seyidabâd Şelalesi, bir kanyondan dökülmektedir. Köylülerin Güvercinlik olarak da isimlendirilen Seyidabâd Şelalesi, Uludağ’dan toplanan suların aşağıya akması ile oluşur.

Çevresinde et mangal lokantaları ve büfelerin yer aldığı Seyidabâd Şelalesi’nin çevresi aynı zamanda bir mesire ve dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır.

Saitabat’ta şelale pikniği

Suyun debisine yıllarca meydan okuyan sert kayalardan oluşan kanyonun gözünden tepinircesine dökülen şelale suyu yüzünüze serinlik olarak yansırken eğer varsa kafanızı kurcalayan tüm sorunlardan, stresten daha oracıkta kurtuluyorsunuz. Çevreye yayılan botanik kokusu Ege, Akdeniz bitki dokusunu çağrıştırırken bu kokuya karışan tereyağlı alabalıklar iştahınızı kışkırtmaya yetiyor. Şelalenin yokuş aşağıya aktığı bölümde her iki yakada yer alan kır lokantalarının davetkar masalarına konuk oluyorsunuz. Ve gün boyunca siparişlerinizi temiz havada yemenin zevkine varırken, kulaklarınızda uğuldayan su sesi nedeniyle hiçbir şey düşünemiyor ve tüm yorgunluğunuzun vücudunuzdan süzülüp gittiğini fark ediyorsunuz.

İstanbul’dan çıkışta, rahat bir yolculuk için Bayramoğlu-Darıca Sapağı’na kadar otoyolu tercih edilebilir. Gişelerden geçip eski yoldan feribot iskelesine ulaşanlar, dolunca kalkan feribotlarla yaklaşık 40 dakikada Topçular İskelesi’ne yanaşıyorlar. Gidişte ve dönüşte eğer hafta sonu seçilmişse gişelerden geçmek, vapur sırasında beklemek gerekiyor.
Bu beklemelerde ve feribot içinde mevsim meyveleri, Trabzon ekmeği, güneş gözlüğü, su, meşrubat, korsan kasetçi, pişmaniye, cep telefon adaptörü, gazete gibi satıcılar, Eskihisar-Yalova’ya otostop yapanlar dahil otonuzu bir çok kişi ziyaret ediyor!… Meraklı bakışlarıyla dolaşıyor.
Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiş bir uygulama olan Yalova yönünden gelip, Topçular İskelesi’ne dönecek araçlara ayrılmış orta şerit uygulamasına nihayet son verilerek üst geçit yapıldığı için, çevrede yol standartlarına uygunluk göze çarpıyor.
Gemlik rampası asfaltlama çalışmasıyla düzenlendi…
Çevre yolları Bursa kent içine girmeden, Ankara ve Çanakkale yönüne dönenlere kolaylık sağlasa da anayola birleşme noktaları pratik değil. Bursa kent girişi genişletme ve asfaltlama çalışması gibi nedenlerle araçların tek sıra dizilerek trafik yoğunluğu yaşamanıza neden oluyor. Bursa merkez girişi göbekten sola Ankara yönüne dönerken 9 km sonra Cumalıkızık, 12 km sonra Kestel’e girmeden Saitabat girişini takip ederek çimento fabrikasının arkasındaki yoldan hafif meyilli rampayı birkaç keyifli virajla çıkılıyor. Keyifli yolun devamında önce Derekızık Köyü’nü geçerek şelale bölgesine ulaşılıyor.
Şelale Dere Restoran’a gitmek isteyenler, köprüyü geçip sola aşağı dönerek restoranın içine kadar araçlarıyla girebilirler.
Özellikle Kestel ayrımı şelale arası araç sürücülerine olduğu kadar motosiklet sürücüleri içinde zevkli yol sürüşü yaşatacak zemin ve manzara güzellikleri sergiliyor.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir