Whatsapp Sözleşmesini Kabul Etmeyenlere Ne Olacak?

Dünyanın en popüler iletileşme servisi olan WhatsApp, aktüellenmiş saklılık ilkelerini 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra hâlâ kabul etmeyen kullanıcılara ne olacağını izah etti. Şirket, hesapları silmeyeceğini net bir dille belirtse de kullanıcılar üzerinde ‘bezdirme’ siyaseti uygulayacak gibi görünüyor.

Facebook bünyesinde hizmet veren popüler iletileşme servisi WhatsApp, geçtiğimiz aylarda hizmet koşullarında farklığa gittiğini izah ettikten sonra reaksiyonların hedefi haline gelmişti. Yeni saklılık ilkelerini bu sene başlarında duyuran şirket, kullanıcılara bu aktüellenen ilkeleri kabul etmeleri için bir bildirim yollamış ve 8 Şubat’a kadar müddet tanımıştı.

Koşulları kabul etmeyenlerin müddet bittiğinde uygulamayı kullanamayacağını belirten iletileşme servisi, gelen reaksiyonların hemen peşinden bu müddeti 15 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatmıştı. Şimdiyse şirket, bu tarihten sonra anlaşmayı kabul etmeyen kullanıcılara ne olacağını, ne gibi yaptırımlar uygulanacağını gösteren bir ilan yayınladı.
WhatsApp, sözleşmeyi kabul etmeyenlere ‘bezdirme’ siyaseti uygulayacak:

WhatsApp, internet sitesinden yaptığı ilanda kullanıcıların yeni saklılık siyasetini kabul etmek için son günün 15 Mayıs olduğunu yineledi. Ancak 15 Mayıs’ta anlık bir olay gerçekleşmeyecek ve kullanıcıların hesapları silinmeyecek; bunun yerine bu tarihten sonra hâlâ sözleşmeyi kabul etmeyenlerin WhatsApp’ta yapabilecekleri ağır ağır sınırlandırılacak.

Yapılan izaha göre sözleşmeyi kabul etmeyenler, kabul edilmesi istenen bildirimi görmeye devam edecekler. Bir müddet sonra da bu bildirim kalıcı hale gelecek ve kullanıcılar, ilk etapta sohbet listelerine ulaşamayacaklar ancak yeniden de gelen telefon ve video aramalarını cevap vermeye devam edecekler. Bunun haricinde bir iletisi okumak veya cevaplamak veyahut yanıtsız bir çağrıyı geri aramak için bildirimler kullanılabilecek.

Birkaç hafta sürecek hudutlu işlevselliğin hemen peşinden kullanıcılar, gelen aramaları veya bildirimleri almamaya başlayacak ve WhatsApp, o kullanıcıya ileti ve arama göndermeyi durduracak. Netice olarak kullanıcıların yapabileceği iki tercih kalacak: Birincisi WhatsApp’ı silip yeni bir uygulamaya geçmek, ikincisi ise WhatsApp’ın saklılık koşullarını kabul etmek.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.