Güncel Plaka Renkleri ve Anlamları

Aslında trafikte gördüğümüz araç plaka renkleri ve manalarını kolayca kategorize edebiliriz. Sadece en sık kullanılanları bilmek dahi işimizi kolaylaştıracaktır. Zira bir takım araç plaka renkleri sahiden o kadar ender görülür ki bilmek pek de işinize yaramayacaktır. Ancak yeniden de en azından gördüğünüz vakit tanıdık gelmesi için ülkemiz trafiğinde karşılaştığımız araçları plaka renkleri ve manaları nedir tüm ayrıntılarıyla anlattık.

Plaka renkleri ve anlamları

 • Özel ve ticari araç plaka renkleri
 • Resmi araç plaka renkleri
 • Yeşil plaka manası
 • Sarı plaka manası
 • Sarı – kırmızı plaka manası
 • Kırmızı – beyaz plaka manası
 • Mavi plaka manası
 • Özürlü araçları
 • Diğer özel plaka renkleri

Gözümüzün aşına olduğu özel ve ticari araç plakaları:

 • Beyaz taban, siyah harf ve rakamlar

Trafikte çoğunlukta olan normal sürücülerin kullandığı araçların plakaları ve farklı ticari emellerle kullanılan araçların plakaları beyaz zemin üzerine siyah harf ve rakamlardan oluşur. Plakanın ilk iki hanesindeki rakamlar arabanın kayıtlı olduğu ile ait kodlardır. Diğer harf ve rakamlar ise şayet özel bir talep ile alınmadıysa sıralı olarak araç sahiplerine verilir.

Sık sık gördüğümüz resmi araç plakaları:

 • Siyah zemin üzerine beyaz harf ve rakamlar

Devlet müessese ve kuruluş çalışanlarının kullanımına tahsis edilmiş olan, sahibi şahıs değil de devlet olan araçların başka bir deyişle resmi araçların plakaları siyah zemin üzerine beyaz harf ve rakamlardan oluşur. Bu araçların sahibi bakanlıklar, belediyeler, müdürlükler gibi devlet kurum ve kuruluşlarıdır.

Diplomatların kullandığı yeşil plaka:

 • Beyaz zemin üzerine yeşil harf ve rakamlar

Yabancı ülkelerin Türkiye’de faaliyet gösteren konsolos ve büyükelçilik gibi temsilciliklerine ait olan ve diplomatik araçlar olarak da isimlendirilen bu araçların plakaları beyaz zemin üzerine yeşil harf ve rakamlardan oluşur. Bilhassa büyükşehirlerde sıkça karşılaşılan bu araç plakalarının üzerinde kim tarafından kullanıldığını göstermesi için CC, CG, CD ve SANTİMETRE harfleri bulunabilir.

Yeni araba alan herkesin bildiği sarı plaka:

 • Sarı ve beyaz çizgili zemin üzerine siyah harf ve rakamlar

Daha tescil işlemi gerçekleşmemiş olan ancak trafiğe çıkmasında rastgele bir mahzur bulunmayan araçlara 1 hafta, 1 ay veyahut 1 sene gibi değişik müddetlerle verilen geçici plakalar sarı zemin üzerine siyah harf ve rakamlardan oluşur. Gümrükte muhafaza edilen araçlara, ithalatçı galerilerin geçici olarak trafiğe araç çıkarması şart olan vaziyetlerde veyahut yol testi yapılacak araçlara bu tür geçici sarı plakalar verilir.

Üst düzey devlet görevlilerinin kullandığı sarı – kırmızı plaka:

 • Kırmızı taban üzerine altın rengi harf ve rakamlar

Protokol araçları olarak da isimlendirilen üst düzey devlet görevlilerinin kullandığı araç plakaları kırmızı taban üzerine sarı rakamlardan oluşur. Bu plakalarda harf yoktur zira cumhurbaşkanlığı aracının plakası kırmızı üzerine sarı cumhurbaşkanlığı forsu taşırken diğer araç plakaları ise hangi devlet görevlisinin kullandığına göre değişen 0001 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı ile başlayan rakamlar taşırlar.

Devlet müesseselerinin yöneticileri tarafından kullanılan kırmızı – beyaz plaka manası:

 • Beyaz taban üzerine kırmızı harf ve rakamlar

Kırmızı – beyaz plaka renkleri bulunan araçları daha sık görmeniz olası çünkü görece daha alt düzey olan rektör, kaymakam, emniyet müdürü ve benzeri makamlarda bulunan devlet görevlilerinin kullandığı araçlara ait plakalardır. Bu plakalar beyaz zemin üzerine kırmızı harf ve rakamlardan oluşur. 

Emniyet güçleri tarafından kullanılan mavi plakalar:

 • Mavi zemin üzerine beyaz harf ve rakamlar

Mavi plakalar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan ve resmi araç statüsünde kabul edilen araçlarda kullanılır. Mavi taban üzerine beyaz harf ve rakamlardan oluşan bu plakaların üzerinde şehir kodundan sonra A, ANADOLU AJANSI veyahut AAA harfleri bulunur ve plaka sonundaki rakamlar aracın bağlı olduğu şubeyi gösterir.

Özürlü araçları:

Ruhsatı özürlü kişiler üzerine kayıtlı olan araç plakaları normal araç plakaları ile aynıdır. Ancak özürlü araç plakalarının bir bölümünde mavi taban üzerine beyaz renkte tekerlekli sandalye simgesi bulunur. Bu simgenin yerleştirilmesinin nedeni diğer araç sürücülerinin ihtiyaç duyulan özeni göstermelerini sağlamaktır. 

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir