Türk Mitolojisinde Bazu Kelime Kökenlerine Bakış

Tevrata gore tum insanlar basta ayni dili konusurken Babil’de birbirlerinden dillerini ayirmistir. Köken Dil Turkce’dir . 21. Yuzyilda kutsal kitaplar konusunda insanlarin yuzlerce tarikata ayrismasinin sebebi yorum ve ceviri farkliliklari. Tevratin asli Torah demis miydim ?

Dünyayi ornegin bir Sü Kabi olarak isimlendirdigimizi dusunelim. Ilk sayma sisteminin adi da tersten okunus Ibaküs oluyor bu durumda. İlk Yasalar Yas kökunun tersten okunuşu SAY kökü uzerinden verilmis SAYIlardir Babil’de. Doganin ilkelerini belirleyen ÖLÇme sistemleridir.Turk Mitolojisinde yaraticinin ilk adi üleştiren/pay eden/ ölÇen anlaminda ÜLGEN ‘dir dikkat ederseniz.Farslarin Hüda; Hintlilerin Chudai dediği Altay Atalar Kültünde surekli saldırıya uğrayan toplumların sığınağı olmuş, DAYANMAK kelimesine bile kök oluşturan başı göğe DeGen ve Dengede duran Dağ kultunde KUTAY olarak isimlendirilen dağımızın ADI/ ATI’dır.Arapcada Dag anlamina gelen farkli kelimeler varken Musa Peygamberle ilgili kissada Tur kelimesi kullanilmistir dikkat edin bastan sona. TUR kelimesi Azaerbaycan Turkcesinde ‘AYAKTA DURAN’ Hintcede ‘Erışilmez olan’ anlamina gelir.Bir bebegin ayakta durmasina YATmak kökünün ters okunuşu TAY durmak deriz. Teorik olarak DAĞ kelimesi de Azerbaycan lehcesindeki TUR gibi ‘ayakta duran’ anlamına geliyor yani.Osmanlı döneminde Türkcede Işık kelimesinin kökünden IŞA kelimesi ‘yayılma’ bir kaynaktan yayılan kavramları tanımlamak için kullanıliyormuş orneğin. Isı / Işık / Aşk. aynı kökten türeme sözcükler. ISlak ve YAŞ aynı anlamda kullanılır dikkat ederseniz. ISlak yüzey aynı zamanda YEŞerir. IŞIK ın bir telaffuzu da YAŞUK ‘dur. IS/ IŞ sadece Isi ve Işığın değil yayılma özelliği bulunan nem/su gibi kavramları da karşılıyor. YAŞamın kökü de bu. ISSS sessiz bir akışın sesi demek ki aynı zamanda. ISSIZ yer tehlikeli, sahipsiz, yaşamsal bir akış duygusu hissedilmeyen terkedilmiş, tekinsiz yer. İS sönmüş bir ateşin varolduğunun İZ’i İŞareti aynı zamanda.Toprağı ISlamak / Toprağı İŞlemek doğada YAŞamın döngüsüne İŞtirak etmenin, katkıda bulunmanın yöntemlerinden biridir.Allahın dini IsLAM, öldürmenin degil YAŞATMANIN dinidir. Çöl cografyasini çölleştirenlerin geleneklerini değiştirmek için çöl coğrafyasında zuhur etmiştir.

Islam öncesi Perslerde krala yoneticilere bagliliklarini göstermek icin secde pozisyonu aliyor insanlar. ‘Emrine amadeyim, paspasin olayim cigne beni, ez beni’ anlamında bişey İnsanların bir kısmının insanın hizmetine, nefsine hibe edilmiş hayvan türü sayıldığı kölelik devrinden kalma. Bir meditasyon yöntemi olarak secde ise kişinin kendi icine kapanip evrene hakim olan mutlak gücten baskasina biat et4memenin bir sembolü. ‘Parayla imanın kimde olduğu belli olmaz’ atasözünün sahibi Türklerde ibadet ve hayır da şov amacli degil gizli icra edilir bu yüzden.’Alnı secdeye değen adamdan zarar gelmez’ diye bişey yok yani. Menfaat icin herhangi birinin ayagina paspas olmaya hazir onursuz adamlardan her türlu pislik, şerefsizlik beklenir. Zırt pırt secdeye kapananın kime ve neye tapındığıni da kuşkusuz Allah ve ‘ilmin gerçek sahipleri’ bilir.** Sicim kelimesi, sidik kelimesi, hatta S.ç’mak kelimesi hatta kökün tersten okunuşu Ç.ş kelimesi bir noktadan yayilan akışı tanimlayan Terimler. Kişinin önunde varılan secde onun enerji alaninin yaydigi akışın onunden cekilip ona tabi olusun bir göstergesi ayni zamanda.

27 Şubat 2021 / Işıl Tufan Salihoglu

altay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.