Antroposen Çağına Girdik

Antroposen çağı nedir derseniz; insanlığın dünya üzerindeki etkisini en yüksek olduğu çağ olarak adlandırıldı.

Dünyanın oluştuğu zamandan bu yana, pek çok farklı çağ yaşandı. Çağlar günümüzden 2,5 milyon yıl önce, kültürel evrimin, organik evrimin önüne geçmesi ile başlamıştır. Bilindiği üzere çağlar; Tarih Öncesi Çağlar ve Tarih Çağları olmak üzere ikiye ayrılıyor. 1789 yılında Franasız Devrimi ile birlikte insanlık Yakın Çağ tarihini başlatmıştı. Nitekim, teknolojinin, sanayinin ve dolayısıyla insan eliyle yapılan her şeyin gelişmesi sebebiyle bilim insanları artık farklı bir çağda olduğumuzu düşünüyor. Bu çağın adı ise; antroposen. Peki antroposen çağı nedir? Detaylara birlikte bakalım.
İnsanın dünya üzerinde var olması milyonlarca yıllık bir tarih için aslında oldukça yeni. Nitekim bu kısa sürede, insanlık dünyaya geri dönülmez zararlar verdi ve vermeye de devam ediyor.

Tüketim hazzı, çevre kirliliğine ve küresel ısınmaya neden oluyor. Bundan ise hem dünya hem de insanlar dışındaki diğer canlılar büyük ölçüde etkileniyor.

Bilim insanları Paul Crutzen ve Eugene F Stoermer ise insanların etkili olduğu yeni bir jeolojik çağın başladığını düşünüyor ve bu yeni jeolojik çağa Antroposen adını veriyorlar.

Antroposen, insanoğlunun dünyaya olan etkisinin en üst düzeylere çıktığı Sanayi Devrimi’nden bugüne dek geçen süreç.

Antroposen çağının başlangıcı, insan nüfusunun ve tüketim alışkanlıklarının aniden hızlanmasını ifade eden “Büyük Hızlanma” döneminin başladığı 1950’lere dayandırılıyor. Bu dönem aynı zamanda alüminyum, beton ve plastik gibi materyallerin her yerde yaygınlaştığı bir döneme tekabül ediyor.

İnsanlar üretmeye devam ettiği için bu süreç devam edecek. Antroposen Çağı’nın bir diğer adı da İnsan Çağı
Bilim insanları, 1900’den bu yana üretilmiş insan yapımı nesnelerin ağırlığını, gezegenimizdeki tüm canlıların ağırlığı (biyokütle) ile kıyasladı.

İnsan yapımı ürünlerin ağırlığının her 20 yılda bir ikiye katlandığı tespit edildi. Yeryüzündeki canlıların ağırlığı ise ormanların ve doğal ortamların kaybı nedeniyle giderek azalıyor.

Yapılan araştırmaya göre insan yapımı nesnelerin ağırlığı 2020 yılı sonu itibarıyla dünyadaki tüm canlıların toplam ağırlığını aşmış olacak.

Araştırma, insanın dünya üzerindeki etkisini göstermek amacıyla İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nden bir ekip tarafından yapıldı. 2020 yılının sonu itibarıyla yeryüzündeki tüm plastik, tuğla, beton ve diğer insan yapımı nesneler, ilk kez gezegendeki bitki ve hayvanların ağırlığını aşmış olacak. Şu ana dek insan yapımı nesnelerin tahmini ağırlığı bir teratona (1 trilyon ton) ulaştı. Nature dergisinde yayımlanan araştırma, yeni bir jeolojik döneme girdiğimizin, insanlığın dünyaya olan etkisinin en üst düzeylere çıkmasını ifade eden Antroposen çağına (İnsan Çağı) girdiğimizin yeni bir kanıtı olarak görülüyor. Bu etkinin tortularda ve kayalardaki izlerinin milyonlarca yıl sonrasında bile görüleceği ifade ediliyor.
Araştırma ekibinden sorumlu Dr. Ron Milo BBC’ye yaptığı açıklamada Dünya’nın durumunu anlamamız için bu tahminlerin büyük önem taşıdığını belirtti.

Dr. Ron Milo; “Her birimizin rolü, ne kadar tüketim yaptığımız ve canlı dünya ile insanlık arasında daha iyi bir dengeyi nasıl kuracağımız konusunda kafa yormak için bir neden teşkil ediyor.” şeklinde konuştu.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir