Aşı Nasıl Yapıldı?

aşı

Aşının işlevini ve ilk aşılama yöntemini keşfedenler Çinlilerdir. Günümüzden 2000 yıl önce çiçek hastalığına karşı, hasta kişinin vücudundaki yaraların kabuklarmı toz haline getirip burunlarına çekiyorlardı. Bu yöntemle mikrop alma oldukça tehlikeliydi. Çünkü, hastalığın birdenbire gelişmesine, hatta ölümle sonuçlanmasına yol açabiliyordu. Buna rağmen “çiçeklenme” adı verilen bu önlem, 18. yüzyıl Avrupa’sında yaygın olarak kullanılıyordu.
Bu çağda, bir köy hekimi olan Edward Jenner, İngiltere’de çift-liklerde çalışan bazı genç işçilerin sanki aşılanmış gibi çiçeğe karşı bağışık olduklarını gördü. Bunların
hepsinin, süt ineklerinden geçen ve çok hafif bir hastalık olan “inek çiçeği” virüsünü eldeki sıyrıklar yoluyla aldıklarını saptadı, inek çiçeği ile çiçek arasındaki yakınlığı bulan Jenner, inek çiçeğine tutulanın çiçeğe yakalanmayacağını düşündü. 1976′ da bir çiftlik hizmetçisinin yaralarından aldığı virüs aşısını James Philippes’e verdi. Uç ay sonra da genç çocuğa çiçek virüsü bulaştırmaya çalıştı. Sonuç olumsuzdu, inek çiçeği aşısı çiçek hastalığına tutulmayı önlüyordu, işte aşı böyle doğdu. Bulaşıcı virüs hastalıklarına karşı bağışıklama yöntemlerini ise Louis Pasteur geliştirdi.

altay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir