Polar Saat Kullanımı

POLAR SAAT KULLANIMI

Amaç:

    Egzersiz sırasında  sporcunun  kalp atım hızlarının (KAH), çalışma hızı ile ilgili artışını gözleyerek, gerek  fizyolojik ölçümlerini yapmak ve de yapılan ölçümler sonucu çalışmanın yükünü ayarlayabilmek amacıyla  Polar saati kullanılmaktadır. 

Giriş:

    Bir çalışma sırasında  çalışmanın şiddeti artıkça buna bağlı olarak  oksijen (02) kullanımı ve KAH  artmaktadır. Ancak bu artış belirli bir noktaya kadar sürer ve bu  noktadan sonra plato oluşur. Şiddet artsa bile gerek 02 kullanımı gerekse  KAH değişmez  hatta  düşmeye başlar ( Fox, 1988).

    Egzersiz şiddetine bagli olarak KAH ve 02 kullanim miktarinin dogrusalliktan saptigi nokta ve plato anaerobik eşik (AE) ve maksimal oksijen kullaniminda ( V02maks) kullanilmaktadir.

    Ayrıca sporcunun çalışma sırasında KAH  takibi çalışma yüklerinin uygulanmasında da kolaylıklar sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle dayanıklılık sporcularında sporcunun  müsabaka ortamında dahi çalışma yüklerinin gözlenmesi ve sporcunun bu  yüke göre  temposunu ayarlaması sağlanabilmektedir ( Janssen,1988).

Ödevin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir