Sürate Genel Bakış

TEMEL KONDİSYONEL ÖZELLİKLERDEN BİRİSİ OLAN SÜRATE GENEL BİR BAKIŞ

                  SÜRATİN MEKANİĞİ:

                  Sürat, spor alanında en önemli kondisyonel özelliklerinden birisidir. Sürat ile ilgili yarışma dallarında (100-200m) süratin yarışma başarısına doğrudan etkisi açıktır. Fakat bunun dışında sürat spor oyunları ve mücadele sporlarında da önemli bir rol oynar.

                  Sürat en fazla yeteneğe dayanan kondisyonel özelliktir. Bunun en güzel örneğini Batı Almanya Atletizm federasyonunun (DLV) sporcularından görmekteyiz. DLV sprinterlerinin çalışma düzeyleri yüksek derecede arttırıldığı halde son yıllarda verim düzeyleri kuvvet dayanıklılık sporcuların verim verim düzeylerine göre artış göstermiştir.

                  Süratle ilgili yarışma dallarında gerekli kassal ve işlevsel şartlar yetenek ve çeşitli faktörlerin bir ürünüdür. Bu nedenle sürat disiplinlerinde olumlu bir seçim yapmak güçleşir. BALSEWITCH/SIRIS (1970) her ne kadar antropometrik özellikleri seçim kriteri olarak değerlendirilmişse de bu hipotezi başka araştırmalar çürütmüştür ve sürat özelliliğinin antrometri değerlere bağlı olduğu ispatlanamamıştır. Çok kısa ve uzun boylu sprintler vardır. Örneğin SYME 1.89 boyunda 10.2, MURCTISAN 1.57 boyunda 10.3, MEUSEL (1969) göre, sprint koşularında verim artışı en fazla %20-30 olduğu halde kuvvet dayanıklılıkla ilgili sporda %100 kadardır. Teknik oranın hareketle artması süratin geliştirilebilme imkanını da artırmaktadır. Örneğin sürat patenini de ve yüzmede sürat tekniğin mükemmelleştirilmesinden dolayı %100 kadar arttırılabilir. 

                   Sürat özellikleri değişik spor dallarında branşa özgü bir yapıda karşımıza çıkmakta ve kullanılmaktadır. Bu açıdan süratin değişik branşlarda kullanılabilmesi için branşların iç ve dış yapısal özelliklerinin birbirine yakın olması gerekmektedir. Örneğin, Cirit atan bir sporcunun

Ödevin tamamnını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir