Beslenmede Yapılan Yanlışlar

Aç karnına sirke ve limon suyu içip zayıflamaya çalışanlar, kilo vermek için kızarmış ekmekten yarar bekleyenler, şişmanlamamak için ketçap ve hardaldan uzak duranlar…

Yanlış bilgilerinizi düzeltin… Uzmanlar, aç karnına sirke ve limon suyu içmenin zayıflatacağı, diyet ürünlerin kalorisi bulunmadığı ve bisküvi, grissini, peksimet, kızarmış ekmek gibi tahıldan üretilen besinlerin tüketilmesinin zayıflatacağı gibi beslenmede doğru bilinen yanlışlara karşı uyarıyorlar.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Perihan Arslan, Prof. Dr. Nazan Bozkurt, Prof. Dr.Nilgün Karaağaoğlu, Doç. Dr. Seyit Mercanlıgil ve Dr. Sema Açık Erge, ”Sağlıklı Zayıflama Rehberi” isimli kitapta, beslenmede yanlış bilinen noktaları açıklığa kavuşturuyor. Rehbere göre, aç karnına sirke, limon suyu ve greyfurt suyu içilerek zayıflamak mümkün görünmüyor. Bu tür içeceklerin, ”yağ eritici” veya ”zayıflatıcı” etkisi bulunmuyor ve kişinin sindirim sisteminde bir rahatsızlık varsa özellikle sirkenin zararlı etkileri de olabiliyor. Diyet yapanlara, enerjisi diğer karbonhidratlı besinlerden daha düşük olduğu için meyve ve sebze tüketmeleri öneriliyor. Bisküvi, grissini, peksimet, kızarmış ekmek gibi besinlerin tüketilmesi de zayıflamayı sağlamıyor.

Şekersiz ve yağsız olsalar bile tahıldan yapıldıkları için enerji veren bu besinler, diğer karbonhidratlı besinlere göre suları azaltılmış olduğundan yenilen miktar arttıkça sağladığı enerji de artıyor. Su ve tuz şişmanlatmaz Şişmanlattığına inanılan su ve tuzun da böyle bir etkisi bulunmuyor. Çünkü bu maddeler enerji değeri taşımıyor. Bazı hastalıklar dolayısıyla vücutta su ve tuz tutulması söz konusu oluyorsa da bu durum şişmanlığa yol açmıyor.

Salata ve yemeklerde kullanılan sosların kalori değerleri yüksek olmasına karşın ketçap, salça ve hardalın kalori değerleri, bilinenin aksine düşük. Ancak bu besinler, iştahın açılmasına ve daha fazla yemek yenilmesine neden oluyor. Akupunktur tedavisinin, doğru beslenme alışkanlığı kazanılmadığı sürece zayıflamada etkin olmadığını belirtilen rehberde, tedavi bittiğinde, verilen kiloların tekrar alınabileceğine dikkat çekiliyor.

Diyet ürünleri de kalori veriyor Hazır satılan ”diyet” ürünler, yağları azaltılmış veya şeker yerine tatlandırıcı eklenmiş olsa da kalori değerleri bulunuyor. Bu arada, zayıflama amacıyla yararlanılan bazı otlar, vücuttan suyun atılmasını arttırıcı bir etki yaratsalar da zayıflamayı sağlamıyorlar. Bu otları kullananlar, tekrar sıvı aldıkları zaman, su kaybından dolayı verdikleri kiloları geri alıyorlar.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir