Uyku Felci

Uyku felci nedir? Uyku felci belirtileri nelerdir? Uyku felcinin nedenleri nelerdir?

Günlük yaşantımızda stresli ve bir o kadar da yorucu işler peşinde koşarız. Bedenin dinlenmesi ve kendini yeni bir güne hazırlaması ancak kaliteli bir uyku düzeni ile gerçekleşir. Son zamanlarda uyku bozuklukları ve problemleri ile karşılaşan bireyler ‘’uyku felci’’ sorununu sık sık yaşamaktadırlar.

Uyku felci; Kişi uyuduktan ve uyandıktan sonra bilincinin açık olduğu ve hareket kısıtlılığının yaşandığı bir uyku durum bozukluğudur. Halk arasında bilinen adı karabasandır. Bu problemi yaşayan kişiler aynı durumu yaşamaktan kaçınmak için uyumamayı tercih ederler. Sık sık halüsinasyon görerek, uykuda nefes kesilmesi durumları yaşarlar.

Hemen hemen her insanın bir kez başına gelinen bu durum kronik bir hal aldığı zaman kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Çoğunlukla madde bağımlısı olan kişilerde, uzun süre sırt üstü yatanlarda, yoğun strese maruz kalmış kişilerde, depresyon, panik atak ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkları olan bireylerde görülme olasılığı fazladır.

Tıptaki adı Narkolepsi olarak bilinen uyku bozukluğu yaşayan kişiler günlük hayata adım uydurmakta zorlanırlar.

UYKU FELCİ NASIL OLUR?

Uyku felcinin nasıl meydana geldiği, nasıl ortaya çıktığı merak edilen konular arasında yer alıyor. Kişi uykuya daldığında ve uyuduğu sırada beyninde birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler REM- no REM uykusundan oluşuyor. Her birinin evresi tam olarak 90 dakika sürmektedir. Biri bittiğinde diğerinin görevi devreye girmektedir.

Uyku felcinin gerçekleştiği zaman ise REM uykusunda meydana gelmektedir. Uyku felci sırasında kaslar kaskatı kesilir. Beyin bu noktada uyanarak bedeni kontrol eder fakat kaslar hala kasılı bir şekilde kalır ve kişi asla hareket edemez.

Karabasan çöktü tabiri de buradan ortaya çıkmıştır. Uyanan beyin, vücudun hareket etmediğini gözlemlediğinde üzerinde birisi oturuyormuşçasına bir hal alır. Kaslar bu noktada uyku modundadır. Üzerine çöken bir nesne ya da varlık söz konusu değildir. Bu yaşanılan uyku felcinin süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazen saniyeler sürse de, bazen de 3-5 dakika arasında seyretmesi de mümkündür.

Uyku felci ve narkolepsi arasında sıkı bir bağ vardır. Narkolepsisi olan bireyler günlük işlerde zorlanarak aniden uyku moduna geçerek uyurlar. Bu durumda kişiyi günlük yaşamında zora sokmaktadır. Narkolepsisi olan kişilerin uyku felcini yaşaması mümkün olmaktadır. Belirtileri arasında gösterilen uyku felci, bu kişilerde sık sık görülür. İki durumun arasındaki en belirgin fark ise uyku felcinin uyandıktan sonra devam etmesi, narkolepsinin ise uyku sırasında meydana gelmesi durumudur.

UYKU FELCİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir