Suda Boğulan Birini Nasıl Kurtarırsınız

Suda boğulmakta olan kişinin kurtarılmasında; yüzme bilen ve bu konuda eğitim görmüş kişilerin görev alması doğru olanıdır. Aksi halde kurtarıcının da boğulabileceği unutulmamalıdır.

Suda boğulmakta olan kişiye sopa, ip ya da ipe bağlı “Can simidi” veya arabaların yedek lastiği atılarak ulaşılabiliniyorsa, kolay ve emin olarak karaya çıkması sağlanabilir.

Kıyıdan 15-20 metre kadar uzakta boğulmakta olan kişinin kurtarılması için; uzun bir çamaşır ipinin ucuna bir torba bağlanır. İçine suda batmayan bir cisim (örneğin; mantar ve kurşun) konur. Ağzı bağlanan torba fırlatılır. Boğulmakta olan kişi bunu tutar. Kurtarıcı ipi çekerek kişiyi kıyıya doğru çeker. Buna “Hayat ipi ile çekerek kurtarma” denir.

Boğulmakta olan kişinin bulunduğu yer karaya uzak ise; kurtarıcı yanına “Can simidi” ni alarak yüzer, boğulmakta olan kişinin tutunmasını ve yüzerek karaya çıkmasını sağlar.

Yalnız olarak kayıkta bulunan ve suya düşen kişi küreği yakalamalı, koltuk altına alarak kıyıya doğru yüzmeye çalışmalıdır.

İyi yüzme bilen kişinin kurtarması halinde; suda boğulan kişi yüzü yukarı gelecek şekilde döndürülmeli, bileğinden ya da saçından tutularak çekilmelidir.

Suda boğulanların yuttuğu suyun bir kısmı hava yollarını, akciğeri ve hava keseciklerini doldurur ve kişi nefes alamaz. Aynı zamanda akciğerlere giren su kanı eritir. Bu nedenle sudan çıkarılan kişide öncelikle yuttuğu su çıkarılmalıdır. Sun’i solunum uygulanmalıdır.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.