İğneada Tatili Gezi Rehberi

İğneada, Trakya’nın Karadeniz kıyısında yer alan en son yerleşim yeridir. Aslında İğneada sahilden 5 km kadar içeridedir. Kıyıdaki yerin adı Limanköy’dür. Sahile çıktığınızda kendinizi güneyde bir yerlerde sanabilirsiniz. Kumsalın bittiği yerde hemen orman başlar. Denizin rengi ve berraklığı güney kıyılarından farklı değil. Üstelik kumsal kilometrelerce uzayıp gider. İğneada’ya giderken yol üstünde şaşırtıcı bir doğa olayı ile karşılaşacaksınız. Yenice’yi geçtikten kısa bir süre sonra tepe tırmanmaya başlayacaksınız. Kısa bir süre sonra hafif bir yokuş ineceksiniz. Yokuşun sonunda, solda Manyetik Alan dinlenme tesisleri var. Bu yokuşta arabanızı durdurup boşta bıraktığınız takdirde yokuş yukarı tırmandığını göreceksiniz. İlginç bir tabiat olayı veya basit bir göz aldanması. Her ne olursa olsun, muhakkak görülmesi gereken bir yer.

Bunun dışında İğneada – Kıyıköy arasında yaklaşık 20km.lik toprak bir orman yolu var ama oldukça bozuk olduğunu belirtelim. Eğer aracınız müsaitse ve vaktiniz varsa Kıyıköy’e gidebilirsiniz. Aksi takdirde Kıyıköy gezisini bir başka güne bırakmanızı tavsiye ederiz.

İğneadanın geniş kaliteli sahilleri vardır. Özellikle çadır turizmi gelişmiştir. Orman içlerinde belediyeye bağlı çadır alanları vardır. Bu çadır alanları su ve elektrik sıkıntısı olsa da doğasıyla çok güzel bir dinlenme yeridir. Liman tarafındaki sahiller ormanla iç içedir. Liman üstünde yazlık yerleşim yerleri bulunmaktadır. Ayrıca şehir içinde pansiyon da bulunur.

Bir yer düşünün ki doğanın içinde kafanızı dinleyebileceğiniz sakinlik ve dinginlikte. El değmemiş. İsteyen ava çıkabilir, isteyen dağlarında gezinebilir. İsteyen göllerinde tekne sefası yapar, isteyen balık avlar. Klasik deniz tatili sevene de 10 kilometrelik uzun sahillerde güneşlenme imkanı. Üstelik de altın zerreciklerinin üzerinde. Yalnış duymadınız, kumların arasındaki gerçek altın zerrecikleri…

İğneada plajının ilginç bir özelliği var. Yıllar önce MTA orada bir araştırma yapmış ve sahilde kumların arasında altın zerrecikleri olduğunu tespit etmiş, ancak maliyeti çok fazla olduğu için çıkartmıyor ve öylece bırakıyor. Yani anlayacağınız altınlar üzerinde yürüyebilir ve hatta güneşlenebilirsiniz Kumsalında yürüyüş yapmak ve sezonda denize girmek, ayrı bir keyif. Denizin yosun kokusu ile ormanın çam kokusunu teneffüs ederek yürüyüyenler, hem stres atıyor hem de kumsalda dalgaların taşıdığı deniz kabuklarını da topluyorlar. Kış aylarında ise hafta sonu, kentten kaçanlara huzurlu bir sığınak olarak kapılarını açan İğneada’dan bahsediyoruz…

İki günlük ya da dilerseniz sabah erkenden gidip akşam dönebileceğiniz bir kaçamak gezi için en uygun seçeneklerden biridir İğneada. Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi’nin çevirdiği yarımada şeklindeki Trakya’nın ne yazık ki denize kıyıları yeterince tanınmıyor. Hele hele Kırklareli’nin Karadeniz’e olan güzelim kıyıları…Oysa bu kıyılar, masmavi gökyüzü ve ormanlarıyla gizemli bir turizm cenneti. Gizli koylarıyla ve maviye çalan gökyüzüyle güney sahillerini; alabildiğince uzanan ve kumsalın bittiği yerde başlayan ormanlarıyla da Karadeniz’i kıskandıran Trakya kıyıları hâlâ keşfedilmeyen ender yerlerden biri.

Özgürlüğün tadı Yıldız Dağları’nda çıkar
igneada yildiz daglariAslında tipik bir güney tatil kenti. Denizi, dağları, gökyüzü ile küçük bir cenneti andırıyor. 2 bin 500 kişilik yerleşik nüfusu, yazın biraz çoğalsa da sessiz ve sakin kalmayı başarabilen ender kentlerden biri. Karadeniz’den esen serin rüzgarlar yazın en sıcak gününde bile ortalığı serinletiyor. Uzun kumsalı ve masmavi denizi ile ilçenin çevresinde yaşayan günlük tatilcilerin uğrak yeri olan İğneada halkı, balıkçılıkla geçiniyor ama yegane ekmek teknesi değil artık. Yavaş yavaş gelişmeye başlayan yaz turizmi oalternatif ekmek kapısı olmuş. Birçok insan yaz aylarında evini pansiyon olarak turizmin hizmetine sunuyor. İğneada’da yüzmek kadar eğlenceli bir iş daha var; Dağlarında gezinmek. Özgürlüğün tadına varmak için bulunmaz bir mekan Yıldız Dağları. Yine denizin hemen yanı başında, ormanın içlerine doğru uzanan Mert Gölü’nde balık tutmak ve bu taptaze balıkları yemek de İğneada’ya özgü bir ayrıcalık.

Limanında bol ve taze balık bulabileceğiniz gibi eşsiz doğasının koynunda sadece meyve-sebze yiyerek bile damak zevkinizi tatmin edebilirsiniz; çünkü orada hayatın size ender olarak sunduğu zamanları ve anlayışı bulursunuz. Kendinizi dinleyebileceğiniz ve çok ama çok sakin ve huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız orası kesinlikle İğneada’dır. Doğası ve kumsallarıyla yalnız ve sessiz bir kasaba olan İğneada, Kırklareli’nin ormanlarıyla meşhur Demirköy ilçesinin Yıldız Dağları’nın arasından Karadeniz’e uzanan kolu. Bağlı olduğu Demirköy ilçesine 26 km, Kırklareli il merkezine 100 km uzaklıkta.

yolcu

Hissetmediğin her yer uzaktır. http://www.biriyilik.com http://www.yapmake.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir