Sarıgerme Gezi Rehberi

Plajda Gezinti :

Sarıgerme’nin dünyaca ünlü altın sarısı plajlarında güzel bir yürüyüş sizi rahatlatacaktır. Sarıgerme Sahilindeki kumlar o kadar incedir ki avcunuzla sıktıgınızda su gibi akıp gider, tutamazsınız. Su cok fazla derin değildir. Bazı yerlerinde 45 – 50 metre ilerisinde bile su sadece diziniz hizasındadır. Özellikle çocuklu aileleler için bulunmaz bir güzelliktir. Sahilde yürürken ince kum taneleri ayaklarınıza hissetirdiği masaj etkisi size doyumsuz bir rahatlık verir. Sıcaktan bunaldığınız anda ise Sar-Çed Plajında bulunan kafeteryadan çok uygun fiyatlarla soğuk vesıcak içecekler alabilir, çam ağaçlarının altında zevkle yudumlayabilirsiniz. Çocuklarınız Sar-Çed’in park alanında tavşan, tavuskuşu, ördek v.b. sevimli hayvaları severken isterlerse oyun alanında bulunan parkta salıncak, kaydırak ve bunun gibi birçoğundan ücretsiz olarak faydalanabilir.

Günübirlik Geziler

Sarıgerme’de hizmet veren birçok yerel seyahat acentası vardır. Hizmet kalitesi, fiyatları, güleryüzlü personeli ve konforlu araçlarıyla size tavsiyemiz BASKET SEYAHAT ACENTASI’dır. Bu gezilerinizde Dalyan‘a gidip çamur banyosunda 10 yaş gençleşebilir, dünyanın en iyi 7 plajı arasına giren kaplumbağa (iztuzu) plajında yüzebilir tur dönüşünde leylek bahçesinde leylekleri sevebilirsiniz. Göcek 12 Adalar turunda ise Göcek’in birbirinden güzel koylarında durup eşsiz mavilikte denize girebilirsiniz. Fethiye Turu‘nda Bölgenin en büyük pazarında alışveriş yapabilir Kral Amintas’ın mezarını görebilir ve Ölüdeniz’in turkuaz rengindeki pırıl pırıl sularında denize girebilirsiniz. Daha fazla bilgiyi NERELER GEZİLİR? sayfasında bulabilirsiniz.

Halk Pazarı

Her pazar günü sabah 08:00 den itibaren kurulan halk pazarı, akşam saat 17:00 a kadar hizmet vermektedir. En yoğun saatlerler olan 10 ve 12 arası iğne atsanız yere düşmez. Özellikle ingiliz turistlerin yoğun olarak rağbet ettiği halk pazarında birçok turistik ürünün yanı sıra bölgede yetişen doğal meyve ve sebzeleride bulabilirsiniz. Sarıgerme’nin halk pazarında her çeşit hediyelik eşya, tekstil ürünleri, saat, çanta çeşitleri ve sayamayacağımız kadar çok ürünü aynı anda uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Alışverişiniz bittikden sonra caminin hemen yanında sıcak olarak servisi edilen lezzetli gözlemeleri tatmayı unutmayın.

Jeep Safari Turları

Bir gün jeep safari turuna katılabilirsiniz. Jeeplere doluşup, peşpeşe konvoy oluşturup toprak yollarda doğa-safari turu yapılıyor acentalar tarafından. Toza-tere bulanıp, ıssız koylarda, buz gibi kaynak sularında yüzmek, salaş kır lokantalarında , alabalık yiyip buz gibi içkinizi yudumlamak, jeep safari turlarının en güzel tarafı. Parkurların bir bölümü Radar istasyonu ( Bölgenin en yüksek tepesi yaklaşık 600 mt) Dalyan Köyceğiz Gölü ve Yuvarlakçay taraflarnda geçmektedir.

Sahilde Su Sporları ve Parasailing

Sarıgerme sahili bir çok su sporlarını yapmaya olanak sağlar. Son zamanların gözdesi Kite Surfing bile Sarıgerme’ye gelen misafirlerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca yelkenli surf, ringo, banana ve parasailing de yapabilirsiniz. Sarıgerme su sporları deyince ilk akla gelen ismi ise Birol Bey’dir. Birol Bey’i İberotel’in Su Sporlarında bulabilirsiniz.

Sarıgerme ve çevresinde o kadar çok gezilecek yer var ki ,tatilinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.İlk müsait anda tekrar gelmek için fırsat kollayacaksınız. İşte size Sarıgerme’ de ve yakınlarında gezilecek yerler.

Pisilis Antik Kenti

Pisilis Antik Kenti sarıgerme sınırları içerisindeki tek antik yerleşim birimidir. Kent şuan İberotel Sarıgerme Park’ın sınırları dahiindeki kumsal ve park alanının altındadır. Üst tarafından bir çok ev kalıntısı, şehir surlarını görebilisiniz. Pisilis sözcüğünün Luwi veya Karia kökenli olduğu,ancak Hellenler tarafından değiştirildiği sanılmaktadır. Büyük olasılıkla bu isim “Çam Geçidi” veya “Boğaz Geçidi” anlamındadır.Strabon, buradan Kaunos ile Kalynda arasında sadece bir kent olarak söz etmiştir. Kentin Lelegler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Nitekim Akropol olduğu sanılan tepede Leleg tipinde sur kalıntılarına, Arkaik ve Klasik çağlarda eklemeler yapıldığı görülmektedir. Bunlar da Pisilis’in tarihinin çok eski çağlara kadar indiğinin kanıtıdır. Ayrıca surların taş işçiliği Myndos surları ile çok yakın benzerlikleri olduğunu da ortaya koymaktadır.Roma döneminde yerleşim deniz kıyısına kadar inmiştir. Ancak Arap akınları sırasında burada yaşayan insanlar yeniden akropole sığınmak zorunda kalmışlardır.

Bu antik kent İberotel Sarıgerme Park Yetkililerinden alınan özel izinle gezilebilmektedir.

Sarıgerme Baba Adası

Baba Adası Sarıgerme sahilinin ve Sarıgermenin sembolüdür. Doğal dalgakıran vazifesi gören adanın sahile uzaklığı 650 metre civarındadır. Adanın Sarıgerme’ye bakan yüzü mavi yolculuğa çıkan yatlar için korunaklı bir sığınaktır. Adanın güneye bakan yüzü ise dalış meraklıları için bulunmaz bir yerdir. Adaya yüzerek veya sahilde bulunan teknelerle gidebilirsiniz. Adada herhangi bir yerleşim yoktur üzerinde zeytin ağaçları ve bir de eski çağlardan kalma yapı dikkatimizi çeker. Gözetleme veya zindan olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Adada yaşayan tavşanlar bir dönem buranın Tavşan Adası olarak teleffuz edilmesine neden olmuştur.

Göcek ve 12 Adalar Turu

Göcek , Sarıgerme’ye 25 dk. uzaklıkta birbirinden güzel koyları ve adalarıyla ünlü şirin bir tatil beldesidir. dünya Jet sosyetesinin uğrak yerlerinden biri olan Göcek, Türkiyenin de bir çok ünlü ailenin sahip olduğu adalarıyla adını duyurmuştur. Simavi ailesi , Zorlu ailesi bunların en tanınmışlarıdır. Göcek Turları her sabah saat 09:00 otelinizden alınarak başlar. 25 dakikalık bir yolculuktan sonra Göcek limanına varılır. Ali Kaptan’ın size ilk ikramı olan elma çayını içerken Göcek’in muhteşem atfosferi ruhunuzu sarar. Göcek’in farklı koylarında ( Büyükova, Hurmalı, Cleopatra, Akvarum, Tersane Adası) yaklaşık 45 er dakika yüzme molası veren teknemiz son olarak da Yassıcalar Adalarına uğrar. Burada kıl çadırların altında leziz gözlemelerinizi yerken bir yandan da buz gibi ayranlarınızı yudumlayabilirsiniz. Yassıcalar yüzme bilmeyenler için kumsalı olan içerisinde küçük bir göleti olan şirin adalar topluluğudur. isterseniz tepeye tırmanıp gerçek turkuaz rengindeki denizin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Dalyan Tekne Turu

Bu turumuz da saat 09:00 da otelden araçlarla alınmanızla başlıyor. ilk olarak Dalyan limanınna varan misafirlerimiz burada teknelerimize biniyorsunuz. Yaklaşık 5 dakikalık bir yolculuktan sonra Dalyan çamur banyolarına varıyoruz. Dünyaca ünlü çamur banyolarında kükürtlü çamuru sürüp 10 yaş gençleşiyoruz. Köyceğiz Gölü’nde romantik bir tekne gezintisinden sonra Öğle yemeğimizi yemek üzere restorantımıza gidiyoruz. Yemekten sonra ünlü Dalyan Kaya mezarlarını anlatan rehberimiz sizlere Kaunos ve Babyliss in hikayesini anlatacak. Dalyan’ın labirent gibi kanallarından geçtikten sonra Iztuzu plajına gelmeden önce Ali ve Ayşe ile tanışacaksınız. Ail ve Ayşe Dalyan kanallarında yaşayan Caretta Caretta cinsi kaplumbağalar. Büyüklükleri 1 metrenin üzerinde. İsterseniz burada ‘Mavi Yengeç’ için sipariş verebilir tur döüşünde tadına bakabilirsiniz. Iztuzu ( kaplumbağa) plajında 2 saatlik yüzme molasından sonra Dalyan’a dönüyoruz. Yolumuz üzerinde Leylek bahcesinde 15 dakikalık mola veriyoruz. Burada leyleyklere dokunabilir , deve kuşu, ördek, kaz, kaplumbağa ve bir çok canlıyı görüp fotoğraflarını çekebilirsiniz. 20 dakikalık bir yolculuktan sonra Sarıgerme’ye dönüyoruz.

Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Turu

Yolculuğumuz diğer turlamız gibi 09:00 da başlıyor. Fethiye’ye gelmeden önce katrancı koyunda 15 dakikalık bir fotoğraf molası veriliyor. Önce bölgenin en büyük turistik hediyelik eşya satılan halk pazarı. Burada 1 saatlik bir alışveriş molasından sonra Kral Amintas’ın mezarının olduğu alana gidiyoruz. Rehberimiz bölgenin tarihini anlatmasından sonra Kayaköy’e varıyoruz. Lezzetli öğle yemeğimizin ardından rehberimiz eşliğinde eski bir Rum yerleşimi olan Kayaköy’ü geziyoruz. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuğun ardından Ölüdeniz’e varıyoruz. Dünyaca ünlü ölüdenizde iki saatlik yüzme molasının ardından Sarıgermeye dönüyoruz. Bu turda Ölüdeniz giriş ücreti Basket Turizm gitmeniz halinde ücret acenta tarafından ödenmektedir.

Sarıgerme’de katılacağınız diğer turlar

 • Tlos & Saklıkent Turu
 • Jeep Safari Turları
 • Atv (Quad) Safari Turları
 • Marmaris Turu
 • Türk Hamamı Turu
 • Dalış Turları
 • At Safari Turları
 • Pamukkale Turu
 • Efes Turu
 • Efes & Pamukkale Turu ( 2 Günlük)
 • Marmaris Gece Turu
 • Rodos Turu
 • Dalyan Gece Turu
 • Rodos Turu
 • Yengeç Turu
 • Balık Avlama Turu ve daha fazlası için Sarıgeme merkezde olan BASKET Seyahat Acentası’nı ziyaret ediniz.

Sarıgerme Resimleri

Sarıgerme Otel ve Pansiyonları İletişim Bilgileri

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.