Sarıgerme Ortanca Gezi Rehberi

Sarıgerme, Muğla ili Ortaca ilçesi sınırları içerisinde bulunan , eşsiz güzellikteki doğası, kumsalı ve geçmişten bu günümüze gelen tarihi önemi itibarıyla Türk misafirlerimiz tarafından yeni keşfedilmiş bir cennettir.

Yılın dokuz ayı güneşli geçen Sarıgerme’de yılın yedi ayı mavi bayraklı denizine girilebiliyor. Tertemiz denizden çıkıp onlarca yıllık çam ağaçlarının altında içkinizi yudumlayabilirsiniz. Sarıgerme en güzel özelliği çok ince , altın sarısı kumsalında herhangi bir beton yapıyla karşılaşmamanızdır. Orman bir anda sizi kucaklar, temiz havası cigerlerinize dolarken siz yeniden doğmuş gibi hissedersiniz.

Unutulmaz bir tatil için Sarıgerme’nin 5 yıldızlı otellerinde veya diğer konaklama tesislerinde kalabilir, lokal seyahat acentalarıyla bölgeyi keşfedebilirsiniz. Bölgeye ait tatlar ve her damak tadına uygun lezzetli yemekleri ana cadde üzerindeki restorantlarda yiyebilirsiniz.

Sarıgerme içerisinde gezerken kimse sizi rahatsız etmez. Esnafları güleryüzlü ve yardımseverdir. Sarıgerme’de oldukça fazla tekstil ürünleri satan mağazalar, hediyelik eşya mağazaları, çantacılar , ucuz ve kaliteli ürünleri bulabileceğiniz marketler, barlar, disko, derici, terzi, taksi kooparatifleri ve her hafta pazar günü kurulan halk (Turistik) pazarı bulunmaktadır.

Sarıgerme’deki ilk turizm yatırımı İberotel Sarıgerme Park olarak gözükmektedir. Geçen yıllar Sarıgerme’nin önemini artırmış , eşsiz kumsalı tüm büyük yerli veyabancı yatırımcıların dikkatini çekmiştir. Sarıgerme bir köy olmasına rağmen bünyesinde çok sayıda 4 ve 5 yıldızlı konaklama tesislerini bulundurmaktadır. Ayrıca 2 ve 3 yıldızlı oteller ,butik oteller, apartlar, pansiyonlar da hizmet vermektedir. Oteller hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sarıgermemiz hakkında daha fazla bilgiyi sol taraftaki menümüzde bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Yılın dokuz ayı güneşli Sarıgerme’de senede dört mahsül alınıyor. Sıcaklık yaz kış 7 derecenin altına düşmediği gibi Şubat ve Martta açan portakal çiçekleri çevreye adeta parfüm saçıyor. Sarıgerme’nin solunda ve sağında iki koy var ki, anlatılabilecek gibi değil. Sarsıla Koyu ve Aşı Koyu… Mısır Hidivi Abbas Paşa’nın av köşkü olarak niyetlendiği “İstasyon binası” ise, günümüzde devlet üretme çiftliği olarak kullanılırken komik öyküsü ve doğal ortamı ile gelenlere keyif dağıtıyor.

Dalaman Çayı’nın üzerinde taşınan tomruklar denize kaçmasın diye çayın deniz bağlantısı kapatılırmış. Bu işleme “Germe” deniyor. Dalaman Çayı’nın kollarından “Sarısu”da bölgenin deresi. İşte “Sarı” ile “Germe” birleşerek 4 yılda gelişip güzelleşen altın kumlu Sarıgerme ismini oluşturmuş.
Esas yerleşim Osmaniye Köyü, sahilden 850 metre içerde kurulu.
Yılın 9 ayı güneşli Sarıgerme’de senede 4 kez mahsül alınıyor.
Sıcaklık +7 derecenin altına düşmediği gibi Şubat ve Martta açan portakal çiçekleri ile çevre parfüm deposuna dönüyor.
Mevsim sonu yağan sıcak yağmur sonrası etrafa yayılan çam ağaçlarının kokusunu teneffüs etmeye doyum olmuyor.

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme’yi cümlelerle çizmeye sahilden başlarsak, 7 km. uzunluğunda sığ mı sığ, geniş mi geniş kumsalı denizde de devam ediyor. Karşıda “Babaada” uzak değil. Zirvesine çıkıp Sarıgerme sahiline koşan dalgaları seyredip, yere yakın dallarından dam oluşan ağaçların altına oturup da, denizden gelen süzülmüş rüzgarı dinlemek ve koklamak insana müthiş bir keyif veriyor.
Babaada, sahili dalgakıran gibi korurken etrafında su sirkülasyonu oluşuyor.
Ege ve Akdeniz’in bu buluşma noktasında farklı tuz yoğunluğu dikkat çekici. Babaada’nın Sarıgerme yüzü aynı zamanda yatların korunağı.
Arkası ise, muhteşem kayaların yer aldığı bir balıkadam cenneti.

Sarıgerme kıyı bantında bir iki karış derinlikli suda kilometrelerce yürüyebilirsiniz. Bilek ve dizinizi geçmeyen su tabanındaki kumlar, ayaklarınıza doğal masaj yaparken, bacak kaslarınızı kuvvetlendirip vücuttaki tüm elektrik ve stresi alıp götürüyor. Sığ deniz yüzme bilmiyenler ve çocuklar için ideal ölçülerde sayılıyor.

Yıllar önce geldiğim Sarıgerme sahili, bahçesinde Pisilis antik kenti bulunan İber Otel ve kumsalın en uç noktasındaki Magic life Otelleri arasında kalan bölüm sahipsiz çöplük görünüşlü bir saha idi. O tarihte, “Bu sahile gidin” demek gerçekten okuyuculardan gelecek bir tepki riski taşıyordu. Fakat 1995 yılında Sarıgerme’nin çeşitli partilerine mensup farklı görünüşteki kişileri, tek bir amaçla odaklanıp “SARGED”i (Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği) Cengiz İlhan başkanlığında kurmuşlar.
Turizm Bakanlığının pilot proje gösterdiği dernek çalışması sahil düzenlemesi yaparak giriş ücretli sahaya, büfe, duş, wc, şezlong, şemsiye ve kabinlerin yanında, Osmaniye Köyü’ne çekçek bağlantısı gibi hizmetler vermeye başlamış. Bu sayede lüks otellerin turistlere verdiği hizmetlerin aynısını günübirlik kullanılan bu sahilde bulabiliyorsunuz.


NERELERİ GÖRÜLÜR, NELER YAPILIR?
Ortaca’dan 19 km mesafede Sarıgerme sahili ve Osmaniye Köyü yer alıyor. Kilometrelerce uzanan kumsalı ile Sarıgerme’de sığ denizin erken ısınan suyu üst tabakaları sahile vuran dalgacıklarla taşınması neticesinde üşümeden deniz sezonunu her yerden önce açabiliyorsunuz. Ayak masajı vazifesi gören iri taneli kumsalda veya sığ suda yürüyenler, üzerlerinde birikmiş stres ve elektikten kurtulup bacak ve mide kaslarını kuvvetlendirirken, sürekli esinti ve güneşin etkisiyle kısa sürede bunalmadan, terlemeden bronzlaşabiliyorlar.
Sahilin karşısında bölgeye hava kolidoru ve su silkülasyonu sağlayan Baba Adası zirvesine çıkıp insan vücudunda su sesi kadar etkileyici özelliğe sahip rüzgar sesiyle Sarıgerme sahilini ve mavi yolculuk teknelerini seyrederek dinlenebilirsiniz.
Ayrıca deniz üzerinde filtre edilmiş iyot kokulu tertemiz hava zindelik kazandırıyor.
Babaada kıyıları sualtı dalışları, sörf, yelken, parasailing, banana, kano su kayağı yapmanıza da olanak tanıyor.


Çevrede görülecek yerler
Dalaman’da bulunan ve Mısır Valisi Abbas Paşa tarafından Avcı Köşkü olarak siparişi verilip, projelerin karışması sonucu Mısır’a yapılması gereken tren istasyonu olarak yanlışlıkla inşa edilen ve günümüzde Devlet Üretme Çiftliği olarak kullanılan tarihi bina, Abbas Paşa Cami ziyaret edilebilir.
Sarıgerme’ye yakın komşu koylardan biri olan Aşı Koyu ve bir başkası Sarsıla Koyu ile Kükürt gölleri görmeye değer özellikler taşıyor. Ortaca çevresinde, Sandras Dağları, Yuvarlakçay diğer alternatiflerden bazıları.

Antik Şehir Pisilis
Iberotel Sarıgerme Park’taki anıtlar, büyük ihtimalle antik şehir Pisilis harabeleridir. Coğrafyacı Strabon (M.Ö. y.y.) sonlarında Karya sahillerindeki küçük yerleşim merkezine değinmişler. O zamanlar Indos adı ile anılan (günümüzde: Dalaman Çayı) nehrin ağzına yakın olan ve rüzgardan korunan bu koy güvenli bir liman oluşturmakta idi.
Roma kralı Julian zamanında (M.S. 361-363) günümüze Pisilis hakkında sadece bir yazı ulaştırılmıştır.
Halen görülebilen haberler, duvarlarla çevrili şehir merkezi (M.S. 4.-6 y.y.) bunun dışında kaln birkaç büyük yapı (M.S. 1.-3 y.y.’a anıt mezarlar) ve mezarlık kısmına (M.S. 1.-3 y.y.) ayrılmaktadır. Kayalıklı bir tepe üstünde bulunan şehir merkezinde dar caddeler ve sokaklar, birbirine yakın, dar ve genellikle iki katlı evler görülmektedir. Zemin katlarında ahırlar, üst katlarda oturma odaları bulunmaktadır. Bir kısmının dışardan merdivenleri bulunmaktaydı. 50-70 cm kalınlığındaki dış duvarlar taş, tuğla kırıkları ve horasanlar (Roma betonu = Opus Caementitium), damlar tahta kalaslardan. (Kalaslar hala sıkça görülebilmekte) ve kerestelerden inşa edilmiştir.
İçme suyu dağlardan bir su kemeri ile aktarılmakta veya yağmur suları yeraltı sarnıçlarda birikmekteydi. Şehir duvarlarının yüksekliği yaklaşık 10 m, kalınlığı ise 3 m kadardı ve bunlar da Roma betonundan inşa edilmişti. (2 dış kabuk taştan ve duvarın içi gibi horasandan) Şehrin yaklaşık dörtte biri güneydoğudan gelen göçmen kumullarla örtülmüştür.
Şehir duvarlarının dışında, otel bungalovlarının olduğu bölümde bir anıt mezarın heybetli taşkütle-temeli (Mezar tapınağı”, belki zengin bir Romalının aile mezarı, büyük ihtimalle krallık zamanından kalma ve restoranın doğusunda bir duvar kalıntısı (tahminen yeni Romalılardan) bulunmaktadır.
Üçlü bazilikanın kalıntıları batı duvarının batısında ve “Büyük Nischen – Bazilika” kalıntıları kuzey duvarının kuzeyinde bulunmaktadır. Mezarlığın kalıntıları (tahminen krallık zamanının nekropolü) otel bungalovlarının güneydoğusundaki tepede görülmekte, kayalık arazide beşik tonozlu evler ve büyük bir hol.
Sahilin önünde bulunan Baba adasında da bir Roma mezarlığının kalıntıları bulunmaktadır. (Zengin bir tüccarın aile mezarlığı?) kare şeklindeki mozole içinde bir hücre ve piremit şeklinde bir kiremit çatı bulunmaktadır.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir