Bir Gün Hiç Bu Kadar Uzun Olmamıştı

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, 15 sene süresince ele geçirilen veriler ışığında Venüs’te bir günün ne kadar uzun olduğunu ortaya koydu. Buna göre bir Venüs günü, 243 Dünya gününe eşit.

Venüs, Güneş Sistemi’nde Dünya’ya en yakın seyyare olmasına karşın hali hazırda bir takım sırlarını gizlemeye devam ediyor. Gezegenin karışık evrimi ve sert atmosferik yapısı ile ilgili yeni bilgiler gün geçtikçe ele geçirilmeye devam ediyor. Nature Astronomy mecmuasında 29 Nisan’da yayınlanan bir araştırmada Venüs’te bir günün ne kadar uzun olduğunu ortaya koydu.

Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) bir grup bilim insanı, yaptıkları incelemeler ve ölçümler nihayetinde bir Venüs gününün müddetini izah etti. Buna göre Venüs’te bir gün, vasati olarak 243,0226 Dünya gününe eşit. Bir başka söylemle Venüs’te bir gün, bir Dünya seneyin üçte ikisi uzunluğunda.
Venüs ile ilgili daha fazla bilgi edinildi:

Venüs ve Dünya kayalık yapılı ve hemen hemen aynı kütle, boyut ve yoğunluğa sahip olmalarıyla birbirlerine çok benziyorlar. Ama bu benzerlik, seyyarelerin diğer özelliklerinde bulunmuyor. UCLA’daki bilim insanları, gezegenlerin birbirine benzemedikleri bir konu olan bir günün uzunluğu arasındaki farkı daha da iyi öğrenebilmek için incelemelere başladı.

Ekip, 2006 ila 2020 seneleri arasında Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nden Goldstone anteni aracılığıyla Venüs’e gönderilen radyo dalgalarını inceledi. Ele geçirilen verilerden oluşturulan tahmini radar ölçümleri, Venüs’te bir günün tahmini olarak ne kadar uzunlukta olduğunu gösterdi. Ayrı olarak gezegenin eksen eğikliği ve çekirdek boyutu hakkında da bazı veriler ele geçirildi.

Buna göre Venüs, tam olarak 2,6392 derece eksen eğikliğine sahip. Bu eğiklik, gezegenimiz Dünya’da 23 derece. Gezegenin devinimi de 29.000 senede gerçekleşiyor. Dünya’da bu müddet 26.000 sene. Venüs’ün dönüş hızını ele alan ekip, bu veriler sayesinde gezegenin çekirdeğinin 3.500 kilometreye yakın çapa sahip olduğunu ortaya koydu. Dünya’da iç ve dış çekirdeklerinin çaplarının toplamı 3.420 kilometre.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.