Vizyon Sahibi Misiniz Yoksa Fırsatçı Mı?

Bazı insanlar vizyoner, bazıları ise fırsatçı. Hangisi sen?

Fırsatçılar

Oxford Sözlüğü, oportünizmi “bunun adil mi yoksa doğru mu olduğunu düşünmeden kendisi için bir avantaj elde etmek için fırsatları arama ve kullanma pratiği” olarak tanımlar. Ahlaki mantığın tanımın bir parçası olması gerektiğinden emin değilim ve bu nedenle “Oportünist, fırsatları bulan ve onlardan yararlanan kişidir” şeklinde basitleştirilebilir. Bu sana benziyor mu?

Vizyonerler

Bir fırsatçının aksine, vizyon sahibi sadece fırsatlar bulmakla kalmaz, aynı zamanda bir vizyonu, bir yönü sürdürmeyi de başarır. Vizyon sahibi, anın fırsatları ile gelecek için sürdürülebilir fırsatlar arasında ayrım yapabilir. Vizyon sahibi oportünisttir, ancak oportünist vizyon sahibi değildir.

Aradaki fark nedir ve neden umursuyor?

Her zaman bir vizyon olmadan fırsatlar arıyorsanız, geleceğin / endüstrinin gerisinde ve gerisinde olacaksınız. Sürüye ayak uydurmaya çalışmak, kovalamak kadar eğlenceli değildir.

  • Bir fırsatçı, karşısına çıkan tüm fırsatları değerlendirmenin cazibesini hisseder.
  • Fırsatçılar mevcut fırsatı yaşamda bir kez karşılaşılabilecek bir fırsat olarak görürken, vizyonerler yaşamda bir kez karşılaşılabilecek birçok fırsat olduğunu bilir.
  • Bir vizyon sahibi, vizyonunun, onları kaçınılmaz olarak yoldan çıkaracak fırsatları gizleyerek engellenmeyeceğinden emindir.
  • Esasen, vizyon sahibi, vizyona fayda sağlayan fırsatları ve onu dolaştıran fırsatları ayırt edebilir.
  • Fırsatçılar, bir fırsat yerine getirildiğinde ve sağlam bir yöne olan güven yerine yeni fırsat tarafından motive edildiğinde genellikle kaybolur.

‘Vizyoner’ çok popüler bir kelime ve eğer benim gibiyseniz, muhtemelen dünyayı değiştiren birinin vizyon sahibi olduğunu düşündünüz. Olabilir, ama olmak zorunda değil. Hepimiz vizyon sahibi olabiliriz. Tek gereken, bir açık kapıdan diğerine atlamanın fırsatçı bir yolundan ziyade bir yön ve vizyondur (odaklanmış bir fikir). Jim Collins, ” İyiden Mükemmele ” de, “disiplinli, disiplinli düşüncelerle meşgul olan ve disiplinli eylemde bulunan insanlar” harika olabilir. Bu büyüklük, inanıyorum ki, oportünistten vizyonere geçişle eşdeğerdir.

Sosyal medya bu kadar öne çıkarken ve haberler parmaklarımızın ucunda olduğundan, sürekli dikkat dağınıklığı kaçınılmazdır. En son ve en büyüğüne ayak uydurmak istiyorsanız, fırsatın her yerde olduğu açıktır. Bu, fırsatların olup olmayacağı değil, onları bir dikkat dağıtıcı yerine hızlandırıcı olarak nasıl kullanabileceğimizdir.

Eve getir

Tüm bunlar kulağa sağduyu gibi gelebilir, ancak muhtemelen bir vizyonerden çok bir fırsatçısınız. Aksi takdirde, hepimiz inanılmaz derecede başarılı, odaklanmış, çalışkan, mutlu ve azimli olurduk – ve durumun bu olmadığını biliyoruz. Eminim blogumu tararken kendi fırsatçı eğilimlerimden bazılarına şahit olacaksınız. Bu nedenle, “Elbette ben bir vizyonerim” diye düşünmeden önce, yönlendirme yerine fırsatla motive olup olmadığınızı, ileride bir adım yerine bir adım geride olduğunuzu ve sürdürülebilir bir şey yapıp yapmadığınızı düşünün. Herhangi bir geçişin ilk adımı, nereden geçiş yapmanız gerektiğini kabul etmektir.

altay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir