Atletizm Ders Notu Disk Atma

DİSK ATMA

DİSK:Diskin gövdesi ağaçtan veya diğer uygun materyallerden yapılır. Genellikle diskin merkezinde çıkarılabilen bir ağırlık vardır. Erkeklere iki kilo bayanlara bir kilo. Disk böylece tam olarak elde edilir. Erkeklere disk çapı 219-221 mm. Bayanlara da 180-182mm. Arasındadır.

ATMA DAİRESİ:Dairenin çap 2,50m.dır.Daire demir, çelik veya diğer uygun materyallerden yapılabilir, ve yer seviyesinden yüksekte olmalıdır. Dairenin iç yüzeyi düz ve daire çevresinin üst kenarından 20mm alçak olmalıdır.

DİSK ATMA KAFESİ:Disk dairesi görevlilerin  yarışmacıların seyircilerin emniyetini temin etmek için kafesle çevrilir. Yüksekliği en azından  3,35m olmalıdır.

ATMA BÖLGESİ:Dairenin merkezinden 40 derecelik bir açı atılacak yöne doğru belirlenir.

GENEL KURALLAR:Kurallar dairenin yüzeyine veya dairenin çevrildiği demirin iç yanına dokunmaya müsaade eder. Ama atışına başlandığında gövdenin her hangi bir kısmıyla dairenin dışına dokunmak veya atmayı da yasak eder. Atıcı disk yere düşmeden dairenin dışına çıkamaz. Aynı zamanda dairenin geri  yarısından çıkabilir. Atışın komple tamamlanması için limit 1/2 dakikadır. Şayet 8 veya daha az yarışmacı varsa üç deneme sonunda en iyi sekiz kişi üç deneme daha yapabilirler.

Ödevin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir