Olimpiyat Oyunları Tarihi

Türkiye’de Olimpiyat Oyunları Tarihi

OLİMPİYATLAR

Olimpiyatlar; insanı sosyal, kültürel ve milli düzeyde eğitirken, kardeşlik ve barış duygularını da geliştirmek amacıyla yapılan sportif faaliyetlerdir. 

Olimpizm, ortaya koyduğu eğitsel, sosyal, estetik ve ahlâki prensipler çerçevesinde insanların beden gücü ile birlikte akıl gelişimini de uyum içinde gerçekleştirmeye çalışan bir yaşam tarzıdır. Gençliği, karşılıklı anlayış ve dostluk ruhu içinde eğiterek, daha iyi ve barışçı bir dünyanın oluşumuna katkıda bulunur. Amaç, spor yoluyla insanı eğitmek, karakterini güçlendirmek kendine ve başkalarına güvenen insanlar yaratmaktır. Fiziksel ve ruhsal güzelliğin bileşimini temsil eden olimpizm, özel olarak bir grubun, bir sınıfın, bir ulusun veya bir ırkın hizmetinde olmayıp, bütün insanlığa seslenir. Uluslar arası bir hareket niteliği de olimpizm tam anlamıyla özerktir; milli, politik ve ekonomik her tür kısıtlamalardan uzak tutulur. Olimpizmin bu özerk yapısı ile olimpiyat fikrinin aynen korunması ve devam ettirilmesi sağlanır. 

Dünyada 4 yılda bir yapılan Olimpiyat Oyunları’ nda din, dil, ırk ayrımı olmaksızın bütün sporcular bir araya gelirler. Bu spor şöleninde eşit koşullar altında, kurallara bağlı kalarak, dürüstçe ve kardeşçe bir yarışın içine girerler olimpizm anlayışını uygulamaya koyarak insanın dengeli gelişimini gerçekleştirmek ise olimpik hareketin temel hedefidir. Olimpik hareketin faaliyetleri  ve özel amaçları yaşa, cinsiyete, kişisel özelliklere ve tercihlere göre değişir. Olimpik hareket ve Olimpiyat Oyunları, Olimpizm ideallerine ulaşmada  ayrılmaz bir bütünü ifade ederler. Olimpiyatlar, spor karşılaşmaları olma özelliğinin dışında,

Ödevin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir