Orta ve Uzun Mesafe Koşuları

ORTA VE UZUN MESAFE KOŞULAR 

ORTA MESAFE KOŞULAR

800m. Koşusu : bu mesafeye üç unsur hakimdir. 1- dayanıklılık, 2-sürat, 3- zeka. Adımlar serbest, uzunca ve yumuşaktır. Koşu tekniğinin kusursuz olması gerekir. 800m.parmak uçlarında koşulmaz, yere tabanla basılır ve tempo esastır. Atlet, rakiplerini kontrol altında tutmalı ve yapacağı ataklardan emin olmalı, kendisine bir atak yapıldığında buna, viraja kadar karşı koymalı. Tamamen taktik zeka gerektiren bir mesafedir.

1500m. Koşusu : 800m.’nin devamı olup, kondisyonel özellik, koordinatif kabiliyet zorunlu kılar. Ayrıca, yüksek verime ulaşmada sürat ve dayanıklılığın seviyesi ve oluşum derecesinin oluşumu büyüktür. Adımlar biraz daha kısa ve yumuşak, dizlerin az kalkması, ayağın yere tabanla basması, kolların hareketinin daha az olması gerekir. Kullanılan enerji sistemi 800m.ile aynıdır.

UZUN MESAFE KOŞULARI

Uzun  Mesafe koşunun önemi :

Uzun mesafe koşusu her sporcu için birçok nedenden dolayı çok önemlidir. Herşey den  önce, uzun mesafe koşusu ile kalp ve dolaşım sistemi en güzel şekilde çalıştırılır ve  görev yapmaya hazır hale getirilir. Ayrıca kuvvet ve çabuk kuvvet isteyen antrenmanlarda,organların görevlerini  daha iyi yapmalarının sağladığı gibi, organizmaya yapılan yüklenmeler ile antrenmanlar ve çalışmaların etkisi ile de  daha etkili hale getirilmektedir.

Uzun mesafe atletlerinin özellikleri:
    Uzun mesafe atletlerini anatomik olarak zayıf yapılı ve yağ dokuları oldukça azdır. Aerobik dayanıklılıkları yüksektir. O2 taşıma ve kullanma kapasiteleri de buna bağlı olarak diğer atletizm dallarına oranla daha yüksektir.

    Uzun mesafe atletlerinde, kas kuvveti düşük olmakla birlikte vücut ağırlığına oranla normal olduğu görülmüştür.

ORTA VE UZUN MESAFE KOŞULARINDA TEKNIK

START

Ayakta start

  • Yerlerinize komutu ile atlet

Ödevin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.