Belek Kurşunlu Gezi Rehberi Antalya

Antalya’nın 35 km doğusundaki yeni Turizm Merkezi Belek’de, okaliptüs ormanları ve çam ağaçları ile koruma alanı ve kumlu / ince çakıllı sahil şeridiBelek1 üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, uluslararası standartlara uygun birçok modern golf sahaları ile Belek bir golf cennetidir ve bölgenin tarihi güzelliklerini görmek için en iyi başlangıç noktalarından biridir. Kasım 2004 yılında bölgede açılan Kilise, Sinagog ve Cami üçlüsünün buluşturulduğu ‘Dinler Bahçesi’ Belconti Resort Otel’e yakın mesafede bulunmaktadır. Tesisimiz 98.000 m2 alana kurulu ve denize “0” geniş bitki örtüsüne sahip, yeşilliklerle çevrili ve Çevre bilinci ile tanzim edilmiştir.
Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen Antalya’nın gözde piknik alanı Kurşunlu Şelalesi, buram buram tarih kokan Perge antik kenti, Aspendos tiyatrosunu gezip son yılların moda sporu sahaları ile ünlü Belek’e golf yapmaya gidiyoruz.

İlk uğrak noktamız Ekim ayı başı ila Mayıs ayı sonuna dek yüksek sezon yaşayan golf tesisleri. Türkiye’de henüz yeni tanınan bir spor dalı golf, hem temiz hava alıp tatlı bir heyecan yaşamanıza, hem de yemyeşil sahalar, tepeler üzerinde yürürken eğlenip spor yapmanıza, stres atıp dinlenmenize neden oluyor.

Sadece bir sahada günde 250-300 kişinin golf yaptığına tanık olduğumuz Belek’te golfcülerin yüzde 98’ini başta İskandinav ülkeleri ve Almanya’dan gelen turistler oluşturuyor.

Avrupa’da ağırlaşan kış şartları nedeniyle aynı dönemde ılık bir mevsim geçiren Antalya çevresi ve özellikle de Belek’i tercih eden golfcüler, bu sayede yazın olduğu gibi kışında otelleri dolduruyorlar. Tatmin edici doluluk oranı nedeniyle bir çok otel ve tatil köyü kış sezonunda da açık kalması ile personele yıl boyu iş imkanı sağlıyor.

Belek’te golf sporuna hizmet veren bir kuruluşta “National Golf Club”. Profesyonel golfcülerin hayranlık duyduğu tesis, 18 çukurlu 9200 dönümlük bir saha üzerine kurulu. Çukurların birbirleri ile ortak özellik taşımaması, 9 çukurlu eğitim ve alıştırma sahasına sahip olması ve çeşitli üniteler çeşitli turnuvaların müsabakaların yapılmasına neden oluyor. Sahanın 517 metrelik uzaklığı ile en uzun çukuru sol tarafı göl, sağı ağaçlar ile çevrili dördüncü çukur. Fıstık çamı, okaliptus ağaçlarının doğal engel teşkil ettiği golf alanında toplam 26 adette çalışma noktası bulunuyor.

Gofcülerin dikkat etmesi gereken hususlar:
Golf oynarken sürekli değişen rüzgarın yönü ve hızını bulup vuruşlarda bu etkenleri göz önüne almak gerekiyor.
Sahanın durumu, niteliği başarıda etkili faktörler.
Çim boyu, kullanılan golf sopalarının kalitesi bazı çukurların arazi yapısı nedeniyle yanıltıcı uzaklıkta olması dikkat gerektiren diğer noktalar.

Bülent Göktuna tarafından Antalya Belek’te kurulan National Golf Clubün saha içinde Antalya iklimine uygun sıcak ve kuraklıktan etkilenmiyen dayanıklı bir çim türü seçilmiş, club Türkiye’de yapılan ilk profesyonel Turnuva olan Seniors Open Chompionship’e de ev sahipliği yapmış.

110 üyeli olan National Golf Club’ın Satış ve Pazarlama Müdürü Burak Odabaşı, Golf öğrenmek isteyenlere İngiltere’nin PGA lisansına sahip golf hocalarının ders verdiğini belirtiyor. gruplara indirim yapıldığı ve beş kişilik toplu derslere 86 dolar ödendiği merkezde, özel ders almak isteyenler için yarım saatlik ders ücreti 32 dolar.

Golf oyun süresi yaklaşık 3.5 ila 4.5 saat sürüyor. Bu zaman içinde etap boyunca golf malzemenizin tümünü tesisten kiralamak isterseniz 10 dolar, bu malzeme için mekanik taşıma aracını kullanırsanız 5 dolar, golf sahasını yürümek yerine akülü araba ile tamamlamak isterseniz etap bitene dek 25 dolar araç kirası ödeniyor. Dolaplar ve duşlar golcülere ücretsiz.
National golf Club:

Tel no: 0(242) 725 46 20Fax no: 0(242) 725 46 24

Kurşunlu Şelalesi
Antalya yalnızca denizi, güneşi ve beş yıldızlı otelleriyle ünlü bir Akdeniz şehri değil. Yemyeşil bitki örtüsü, seraları ve şelaleleriyle aynı zamanda cennetten bir köşe gibi. Aksu ilçesindeki Kurşunlu Şelalesi de bu cennetin bir parçası. İçinde yedi küçük göleti, yeşilin her tonunu ve 100’ün üzerinde kuş çeşidini barındırıyor. Size sadece bu cenneti keşfetmek ve tadını çıkarmak kalıyor.
Antalya’nın Aksu ilçesindeki Kurşunlu Şelalesi içinde alabalıkların ve ördeklerin yüzdüğü yedi küçük göletten oluşuyor. Piknik alanı, su değirmeni ve bitki tünelleriyle her mevsim yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Kurşunlu Şelalesi’nin ulaşımı da son derece kolay.

Şelale gezisi
Piknik alanından sola ayrılan, iri yapraklı kaktüs türü bitki ve kelebeği anımsatan çiçekler arasında gizlenen basamaklara küçük bir patikaya iniliyor. Renk renk bitkilerin arasında yapılan bu kısa ama keyifli yolculuk sırasında karşınıza bir değirmen çıkıyor. Sürprizlerle dolu bu patika kısa bir süre sonra sizi şelaleye ulaştırıyor. Buradan şelalenin altındaki mağaraya geliniyor. Duvarları zümrüt yeşili yosun ve yapraklarla kaplı mağara ziyaretçilerin en çok fotoğraf çektikleri yer. Bu nedenle Kurşunlu Şelalesi’ne giderken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Mağaranın içinde su sesinin yoğunluğundan, konuşmalar zor duyuluyor. Ayrıca suyun verdiği serinlik, etrafı daha rahat dolaşmanızı sağlıyor. Eğer piknik yapmak için gittiyseniz ve yanınızda portatif şezlongunuz da varsa, hemen şelalenin altına kurulun. Bu eşsiz güzellikteki manzarayı seyrederek vücudunuzdaki yorgunluğu atabilirsiniz.

Sizi mağaraya ulaştıran patika yol, göletin üzerinden devam ediyor ve zakkumların arasından dar bir köprü ile karşıya geçiyor. Şelaleden damlayan sular sizi rahatsız etmiyorsa, şelale altındaki koridordan ilerleyin. Patika yolun sağa kıvrıldığı inişte, dev bir bitki tüneli yer alıyor. Suya doymuş iri gövdeli anıt ağaçlar ve çeşitli bitkilerin, 900 hektarlık alanı şemsiye gibi örttüğünü göreceksiniz. Burada göremeyeceğiniz tek şey gök yüzü. Çünkü yaprakların kalabalığından gök yüzü görünmez oluyor. Hemen karşısında göletlerde yüzen ördekler, küçük ekmek kırıntıları atan turistlerin ikramlarına, kıyıya kadar yaklaşıp poz vererek teşekkür ediyorlar.

Kurşunlu Şelalesi’nin bulunduğu vadi yalnızca bitki örtüsü değil, 100′ aşkın kuş türüyle de ünlü. Bu nedenle ağaçlardaki kuş evleri en az kuşlar kadar ilgi çekiyor. Vadide nem oranı oldukça yüksek. Buna rağmen tur, su sesine karışan kuş sesleri arasında ve büyük bir keyif ile tamamlanıyor. Öyle ki dönüş yolunda bu eşsiz manzaraya biraz hüzün karışıyor. Kurşunlu Şelalesi ve çevresini gezmek yalnızca vücudu değil, yeşilin her tonu sayesinde gözleri de dinlendiriyor. Özellikle zakkumların göletlere vuran yansıması, fotoğraf meraklısı turitleri hemen harekete geçiriyor.

Birazda Tarih
Kurşunlu Şelalesi’ne kadar gitmişken yöreye en yakın antik kent olan Pergeyi’de görmelisiniz. Aksu ilçesinden 2 km içeri doğru ilerlediğinizde önce tiyatroyu geçecek, sağınızda taş işçiliğinin örneklerinin sergilendiği alanın yanında hipodromu göreceksiniz. Afrodisiastan sonra büyüklük itibariyle ikinci sırada yer alan hipodrom’dan sonra kentin Roma kapısından geçerek hamam, agora, sütunlu cadde, dükkan yerleri ve Akropol’ü gezebilirsiniz.

Son gezi noktamız ise günümüzde bir çok sanatsal faaliyetlerin sergilendiği ve her yıl milyonlarca turistin gezdiği ünlü Aspendos tiyatrosu Serik ilçesinden 5 km Manavgat istikametine ilerleyerek ulaşabileceğiniz Aspendos sapağından içeri 4 km girdikten sonra karşılaşacağınız tiyatrodan devam edenler bu defa bir başka görkemli yapı olan su kemerleri de görebilirler.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

One thought on “Belek Kurşunlu Gezi Rehberi Antalya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir