Orhaniye Kızkumu Gezi Rehberi

Orhaniye Kızkumu Resimleri

Orhaniye Turgut’tan sadece 2,5 km uzaklıkta. Yol Turgut’tan sonra ikiye ayrılıyor. Orhaniye için sağa, Selimiye için sola devam etmek gerekiyor. Hisarönü körfezinin kıyısındaki en önemli turizm merkezlerinden biri, Orhaniye’dir. Hisarönü körfezine gelen yatlar Orhaniye’de mutlaka gecelerler.Orhaniye’de deniz her zaman çarşaf gibidir. Çevresindeki çam ormanının rengi suya vurmuş, deniz sadece buraya özgü bir renge sahip olmuştur. Çevre o kadar sakindir ki, kendinizi suya bıraktığınızda yüzerken çıkardığınız sesten başka birşey duymazsınız.

SİZ HİÇ DENİZİN ÜZERİNDE YÜRÜDÜNÜZ MÜ?

Dünyada eşi benzeri olmayan bu koy , doğal oluşumu sayesinde ziyaretçileri şaşırtmaya devam ediyor.. Kıyının batı tarafından başlayan bir kum yol koyun ortalarına kadar uzanır. Su yol üzerindeki yürüyenlerin topuklarını sadece yalar. Böylece kıyıdan başlanan ilginç yürüyüş koyun ortasına kadar kesintisiz devam eder. Bu özelliği ile Orhaniye,doğal liman olarak geçmişten günümüze teknelere kucak açmıştır.

KIZKUMU EFSANESİ

Orhaniye Koyu’nda,koyun batı kıyısından başlayıp karşı kıyıya yakın yerde biten bir kum yol mevcuttur.Doğal mendirek görevi de gören bu yolun oluşumu ile ilgili çeşitli efsaneler anlatılır.Geçmiş zamanların birinde köyde yaşayan çok güzel bir kız varmış.Bu kız,karşı kıyıda yaşayan bir gence sevdalıymış.Ancak ailesi onu zengin bir ağanın oğluyla evlendirmek istermiş. Düğünleri yapılacağı gece, kız sevdiğine kaçmak istemiş. Sahile (bugünkü kum yolun başladığı noktaya) geldiğinde eteğine doldurduğu kumları serperek kendine denizin içinde karşı kıyıya doğru bir yol yapmaya başlamış. Ancak gelinin kaçtığını duyan köy halkı kızın peşine düşmüş ve onu denizin üzerinde yaptığı kumdan yolda koşarken bulmuşlar. Sonunda kızın eteğindeki kumlar bitmiş,karşı kıyıya ulaşmadan köy halkınca vurulmuş ve ölmüş. Sonradan bu mucizevi yolu gören halk buranın uğruna inanmış. O günden beri burası uğurlu sayılır ve köy halkı bazen buraya yağmur duası etmek için gelir..

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

2 thoughts on “Orhaniye Kızkumu Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir