Atletizm Tarihi

ATLETİZM

İnsanın koşma, yürüme, atma ve atlama gibi en doğal hareketlerindeki gücünü , dayanıklılığını, süratini, çabukluğunu, hünerlerini geliştirmek ve artırmak için yaptığı  çalışmalara, kurallar bağlanmış spor yarışmalarının tümüne atletizm denir.

Atlet: Yunanca yarışma anlamındaki ‘Athos’ sözcüğünden gelir ve atletizm yarışmalarına katılan bütün sporculara  verilen genel bir isimdir.

Atletizmin Eğitsel Değeri:

    Spor dalları içinde ‘ ana spor ‘  olarak kabul edilen atletizm; antrenman metodları ile, insan organizmasını en iyi şekilde geliştirir. Vücut eğitiminde, amaca uygun  seçilen ve bütün yaş devrelerinde uygulanabilen bu hareketler, vücut fonksiyonlarının optimal düzeye ulaşmasını sağlar. 

    Atletizm, dolaşım ve sinir sisteminin gelişmesi ile motorik özellikler olan kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyonun geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

    Atletizm dalları ve yarışmaları zihinsel gelişime de yardımcı olmaktadır.gerek alıştırmalar ve gerekse teknik, takdik ve antrenman metodları sportif tüm becerileri ortaya

Ödevin tamamnı buradan indirebilirsiniz.

Bir İyilik

Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir