Herkesin Bilmesi Gereken Beynin 3 Bölgesi

Konfor bölgesini hepimiz duymuşuzdur, ancak başka 2 bölge olduğunu biliyor muydunuz?

3 bölgeyi bilmek, üretkenliğinize yardımcı olabilir ve öğrenme alanında kalarak durgun kalmaktan kaçınmanızı sağlayabilir.

1. Konfor Bölgesi

Konfor bölgesi, çoğumuzun faaliyet gösterdiği yerdir. Bu, edindiğimiz beceri ve yeteneklerin yeridir. Konfor bölgesi tanımı gereği en ‘rahat’ olsa da, zaten kolayca yapabileceğimiz yeteneklerden oluştuğu için konfor bölgesinde ilerleme kaydedemeyiz veya beceriler geliştiremeyiz.

2. Panik Bölge

Hiç düşünemeyeceğiniz kadar endişeli hale gelirseniz, muhtemelen panik bölgesine girersiniz. Panik bölgesindeki faaliyetler o kadar zordur ki, onlara nasıl yaklaşacağımızı bile bilmiyoruz. Panik bölgesinin genel hissi, rahatsız olmanız ve muhtemelen cesaretinizin kırılmasıdır. Konfor bölgesi gibi, panik bölgesinde ilerleme kaydedemiyoruz. Ulaşamayacağınız veya yüksek stres altında tehlikeli bir şey yapmaya çalışırken panik bölgesinde olabilirsiniz.

3. Öğrenim Bölgesi

Panik bölgesi ile konfor bölgesi arasında öğrenme bölgesi bulunur. Kişi ancak öğrenme alanındaki aktiviteleri seçerek ilerleme kaydedebilir. Ulaşılamayan beceriler ve yetenekler öğrenme alanındadır; Onlar ne kadar uzaktalar ki biz panikliyoruz ne de çok kolay oldukları yere yeterince yaklaşıyoruz.

Öğrenim Bölgesinin Belirlenmesi

Yalnızca öğrenme alanındaki etkinlikleri seçerek ilerleme kaydedebileceğimiz için, öğrenme alanımızı bulabilmemiz önemlidir.

Hem konfor bölgesi hem de panik bölgesi, öğrenme bölgesi için karıştırılabilir. Saksafon dersleri verirdim ve öğrencilerim neden hiç iyileşmediklerini merak ederlerdi. Kendi rahat bölgelerinde pratik yaptıkları ortaya çıktı. Zaten bildikleri şeyleri (bir müzik parçası gibi) alıp defalarca çalıyorlardı. “Pratik yaparken” esasen hareketlerin üzerinden geçiyorlardı, ancak meşgul değillerdi ve bu nedenle daha iyi hale gelmiyorlardı. Eldeki görev sıkıcı ya da çok kolaysa, bu öğrenme alanında olmadığımızın bir göstergesidir.

Diğer taraftan, panik bölgesini öğrenme bölgesi olarak da karıştırabiliriz. Bazı insanlar bu hatayı birçok kez “acı yoksa kazanç da yok” diye duyduklarından dolayı yaparlar. Ancak, eşanlamlı değiller ve bu doğru olsaydı, en mutlu ve en başarılı insanlar çok acı çekerlerdi. Birinin yüzmeyi öğrendiğini gördüyseniz, genellikle panik bölgesinde başlarlar ve suyun üzerinde kalma becerilerini kazanabilmeleri için önce öğrenme alanında konuşulmaları gerekir. Panik bölgesi ve öğrenme bölgesi “acı” ve zorluk türlerini içerebilirken, panik bölgesi kaybolduğumuz ve öğrenme alanında odaklandığımız ve yeni fikirlere açık olduğumuz bir yerdir.

Öyleyse, can sıkıntısının rahatlık bölgesinin bir göstergesi olduğunu ve odaklanmayı kaybetmenin veya çılgınlığın panik bölgesinin göstergesi olduğunu bilirsek, öğrenme alanını tespit etmek daha kolaydır. Öğrenme bölgesi aynı zamanda büyüme, meşgul olma veya eğlence alanı olarak da düşünülebilir. Öğrendiğimizde, genellikle bir düzeyde bağlılık veya zevk vardır. Ne sıkıldık ne de huzursuzuz; öğreniyoruz. Hangi bölgede olduğunuzu belirlemek ve öğrenme alanında olmak için gerekli ayarlamaları yapmak, tutarlı ilerleme ve büyüme anlamına gelecektir.

Öğrenme Alanında Kalmak

Üç bölge sürekli değişiyor ve kendini öğrenme alanında kalmaya zorlamak zor bir iş. Öğrenme bölgesinde çalıştıkça, mevcut becerilerle daha rahat edeceksiniz ve konfor bölgesine geçmeye başlayacaklar. Bu olurken, bir zamanlar panik bölgesinin parçası olan görevler öğrenme alanına taşınacak ve döngü devam edecektir.

Örnek olarak, zaman zaman öğrenme alanımın dışında kalan projeler alıyorum. Bu beni, onlara nasıl yaklaşacağımı anlamaya çalışmanın panik alanına sokuyor. Öğrenme alanına geri adım atarak araştırma yapacağım, okuyacağım veya bir uzmanla konuşacağım. Sonunda bu, yeni beceriler edinmeye, böylece projeyi panik bölgesinden öğrenme alanına ve kasıtlı uygulamadan sonra rahatlık bölgesine geçirmeye yol açar.

Bu değişikliklerin farkında olmak, geçişler boyunca öğrenme alanına bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Üç bölge, fiziksel aktiviteler dahil her şeye uygulanabilir. Vücut geliştirmede, aynı rutini yapmak bir platoya (konfor bölgesi) yol açar ve kasların daha da büyümesi için yeni bir meydan okuma (öğrenme bölgesi) aranana kadar olmaz.

İşe veya oyuna katılırken bunu aklınızda bulundurun ve elde edilen büyüme miktarında bir fark görürseniz bana bildirin.

altay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir