Ağrısız Seyehatler İçin 6 Öneri

Tatillerin en sıkıcı kısmı yolculuklardır. Hele uzun süren bir otobüs yolculuğuysa… Ancak yolculuk sırasında yapılabilecek birkaç egzersizle, bel, sırt ya da boyun ağrılarının tatil keyfinizi bozmasının önüne geçebilirsiniz.

Araba ya da uçakla seyahatlerde bel, boyun ve sırtta ağrılar meydana gelebilir. Uzun süre oturmak ve hareketsiz aynı pozisyonda kalmak omurganızda aşırı baskı yaratır ve duruş bozukluklarına sebep olabilir. Tatilin veya dönüşün bir gün sonrasında, ağrılar içerisinde kalıyor olabilirsiniz.

Uzmanlar, uçuşlarda ve uzun süreli yolculuklarda sürüş molalarında kas ve eklem gruplarını -ikisinden hangisi uygunsa- esnetmenizi veya gerdirmenizi tavsiye ediyorlar. Anadolu Sağlık Merkezi�nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, esnetmenin bel, boyun ve sırttaki gergin kasların ve bağ dokularının rahatlamasına yardımcı olduğunu belirtiyor. İşte size herhangi bir ekipman gerekmeden uygulanabilecek 6 basit esnetme hareketi…Boyun ve omuz esnetmeleri:

1) Boynunuzu esnetmek için, kafanızı sola çevirin 5 saniye boyunca bu pozisyonda ve sonra sağa çevirin ve 5 saniye boyunca bu pozisyona kalın. Kafanızı öne doğru eğin çevirin, daha sonra aynı hareketi sağa doğru tekrar edin ve her birini 5�er kez uygulayın.

2) Boyun ve omuzlar için kollarınızı kaldırmadan yanlarda tutarak omuzlarınızı kaldırın (omuz silkme gibi) ve 5saniye boyunca böyle kalın. Bu hareketi 5 kez tekrar edin. Bel ve sırt esnetmeleri gevşetmeleri:

3) Oturur vaziyette dimdik durun yavaş yavaş üst gövdenizle dizlerinize doğru eğilin. Kollarınızı kalçalarınıza doğru sarın. Derin nefes alarak 20 saniye bu pozisyonda kalın. Daha sonra normal oturma pozisyonunuza geri dönün. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

4) Oturur pozisyonda ellerinizi sırtınızın alt bölümüne yerleştirin ve beliniziden yavaşça geriye doğru esnetin esneyin. 10 saniye bu pozisyonda kalın ve bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

5) Dik pozisyonda ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve sola doğru eğilin. 5 saniye boyunca poziyonunuzu koruyun. Dik konuma geldikten sonra aynı hareketi sağ tarafa eğilerek tekrar edin. Hareketi her bir yöne hareketi 5�er kez tekrar edin. Bacakları esnetme:

6) Otururken ayaklarınızın parmak uçlarına basarak topuklarınızı havaya kaldırın ve 10 saniye boyunca bu şekilde tutun ve bırakın. Aynı bir bale hareketi gibi bu hareketle daha sonra parmaklarınızı yukarı doğru kaldırın. Bu hareketi 10�ar kez tekrar edin.

altay

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir